Ćwierć wieku

Być może, komputery znikną z naszych biurek przed rokiem 2033. To nie znaczy, że zrezygnujemy z technologii cyfrowej - rozpowszechni się ona jeszcze bardziej - także w naszych ciałach. Pecety staną się jeszcze bardziej osobiste.


Być może, komputery znikną z naszych biurek przed rokiem 2033. To nie znaczy, że zrezygnujemy z technologii cyfrowej - rozpowszechni się ona jeszcze bardziej - także w naszych ciałach. Pecety staną się jeszcze bardziej osobiste.

Przyszłość nie jest kontynuacją tego, co już było. Na to złudzenie dają się nabierać futurolodzy i zapewne również autorzy tego tekstu. Przypomnijmy sobie prognozy sprzed ery pecetów. Zapowiadano wielkie zmiany, ale w transporcie. W roku 2008 mieliśmy podróżować, podskakując siedmiomilowymi krokami za pomocą plecaków odrzutowych i spędzać wakacje na Księżycu. A o rewolucji komunikacyjnej napędzanej przez komputery osobiste i Internet nikomu się nawet nie śniło.

Totalnie

Ćwierć wieku

Fab@home, fabrykator na biurko. Może drukować dowolne formy, na razie tylko z akrylu. Protoplasta domowej fabryki.

Dzisiaj także prognozujemy na podstawie przeszłości. Wydaje się nam, że technologiczne projekty są już na granicy przełomu, za którą wiele osób dostrzega zarysy nowego. Wiemy, że komputery będę znacznie mocniejsze, bardziej mobilne i powiązane siecią. Przez następne ćwierć wieku zwiążą się z ludźmi tak bardzo, że będziemy mieli kłopoty w odróżnieniu, gdzie kończy się technologia, a zaczyna nasze życie.

Technika wniknie głęboko w zaawansowane urządzenia, które dostarczą informację i rozrywkę do naszych domów i osobistych interfejsów gdzieś w biodrowych kieszeniach. Czujniki między ścianami i podłogą naszych mieszkań będą monitorować otoczenie, a wszczepione chipy -dawkować medykamenty i zdawać sprawę z sytuacji wewnątrz naszych ciał.

Ten błyszczący świat przyszłości za swoją wspaniałość każe sobie zapłacić niemała cenę. Dotyczy to prywatności i bezpieczeństwa. Więc lepiej wyposażmy swoje odrzutowe plecaki w pasy bezwładnościowe, bo jazda będzie ostra.

<hr>

Co zostało z niektórych przepowiedni, głoszonych w starych fi lmach i telewizyjnych programach?

Ale zanim wyruszymy, sprawdźmy, co zostało z niektórych przepowiedni głoszonych w starych filmach i telewizyjnych programach.

Rok 2010

Ćwierć wieku

Identyfikacja i zapewnienie bezpieczeństwa za pomocą biometrii, widziane w filmie "Raport mniejszości". Przewidywane wprowadzenie do powszechnego użytku - rok 2010. Do tego czasu będziemy się posługiwać rozpoznawaniem odcisków palców, głosu, tęczówki albo siatkówki oka, żeby zalogować się do sklepów internetowych i zrobić zakupy. Czyż nie brzmi lepiej niż przyklejanie karteczek z hasłami pod klawiaturą? Ale pamiętaj, ciało stanie się twoim hasłem, nie zapomnij go pod żadnym pozorem.

Rok 2013

Ćwierć wieku

Turystyka kosmiczna. Pokazana w filmie "2001: Odyseja kosmiczna". Już mamy spore spóźnienie, przewidujemy realizację w znaczącym stopniu w roku 2013.

Już dzisiaj przestrzeń kosmiczna przestała być zastrzeżona dla profesjonalistów. Wycieczka w tamte okolice stała się tematem spotów reklamowych dla megabogatych. Firma Virgin Galactic Richarda Bransona planuje wystrzelić pierwszy suborbitalny pojazd turystyczny w roku 2009 - z wejściówką za dwieście tysięcy dolarów. NASA przewiduje pojawienie się pierwszego hotelu w przestrzeni kosmicznej w ciągu dwudziestu lat. Czy będziemy mogli odrzucić ofertę Srebrnego Hiltona, mając poduszkę z księżycowych skał do wyboru?

Rok 2016

Ćwierć wieku

Holodeck, zadebiutował w Star Trek: Następne pokolenie, prognozowane wejście na rynek w roku 2016.

Tak dawno zapowiadana i oczekiwana wirtualno-realistyczna rewolucja w końcu staje się coraz bliższa. Dzięki popularności filmowej technologii 3D i online'owym światom w rodzaju "Second Life". Przyszły "holodeck" może przebić filmowy oryginał, wzbogacając wzrokowo-smakowo-dotykowe doznania o zapach wstrzykiwany prosto do nosa przez odpowiednią armatę. Japońscy naukowcy już nad nią pracują.

Rok 2019

Ćwierć wieku

Samoświadome komputery, zadebiutowały w filmie 2001: Odyseja kosmiczna. Przewidujemy dostępność w roku 2019, i to mimo nieoczekiwanego ujawnienia zbrodniczych instynktów HAL-a 9000 i jego wielu naśladowców. Ludzkość chyba zdecyduje się na ten eksperyment. Za 15 lat maszyny sterowane sztuczną inteligencją będą pomagać w wielu rutynowych zadaniach.

Rok 2020

Ćwierć wieku

Domowe roboty, widziane w telewizji, a potem w filmie Zagubieni w kosmosie. Przewidujemy upowszechnienie się tych pożytecznych urządzeń w roku 2020. Jeden z technologicznych ekspertów przewiduje, że już pięć lat później światowa sprzedaż robotów przewyższy liczbę sprzedanych aut. Ciekawe, czym będą dojeżdżać do pracy?

<hr>