Ćwierć wieku z Tetrisem

Tetris, jedna z najpopularniejszych i najczęściej powielanych gier w historii, obchodzi w tym tygodniu 25. urodziny.

Do pobrania:

Tetris 4000

W grze, stworzonej przez rosyjskiego matematyka Aleksieja Pażytnowa w czerwcu 1984 r. gracz musi układać i dopasowywać do siebie opadające bloki o różnych kształtach. Nazwa gry pochodzi od słowa 'tetra' (gr. 'cztero-', gdyż bloki/klocki składają się z czterech modułów) połączonego z przyrostkiem -is. A. Pażytnow, przez pierwsze 10 lat po napisaniu Tetrisa nie otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenia (prawa do niej przejęła Radziecka Akademia Nauk, której programista był pracownikiem).

Pierwsza wersja Tetrisa działała na dominującym wówczas IBM PC. Po wydaniu w 1986 r. w Stanach Zjednoczonych (przez spółkę Spectrum HoloByte) stała się wielkim przebojem, jednak prawdziwy szczyt popularności osiągnęła dzięki konsoli Nintendo Game Boy.

Tetris wciąż jest powszechnie dostępny w wielu postaciach - niektóre jego wersje świetnie się sprzedają (edycja przygotowana przez Electronic Arts na iPhone'a została uznana przez amerykańskiego operatora telekomunikacyjnego AT&T najlepiej sprzedającym się tytułem na tę platformę w pierwszym kwartale br.).

Firma Blue Planet Software, dysponująca obecnie prawami do gry, informuje, że Tetris w różnych wersjach i wariacjach został sprzedany w ponad 125 mln. kopii na ponad 30 odrębnych platform. Hank Rogers, prezes Blue Planet tłumaczy popularność gry jej ponadkulturowością. "Gra przekracza bariery językowe. Jest częścią uniwersalnego dążenia do porządku. A ostatecznie, jest to sport dla umysłu, połączenie zabawy i intelektualnej stymulacji".

Powstanie Tetrisa datowane było w przeszłości także na rok 1985.