CyanogenMod dla smartfona Nokia X? To możliwe

Smartfony z rodziny Nokia X z systemem Android były jedną z ciekawszych nowości zaprezentowanych na targach MWC 2014 w Barcelonie. Producent zdecydował się jednak w zainstalować tych telefonach okrojoną wersję systemu pozbawioną usług Google. Możliwe jednak, że powstanie na te urządzenia edycja modyfikacji CyanogenMod.

Nokia X, Nokia X+ i Nokia XL to urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Android znacznie zmodyfikwanego przez producenta. Nie ma tutaj klasycznych usług Google, takich jak sklep Google Play, poczta Gmail i mapy Google Maps. Zamiast nich znalazły się tutaj usługi Nokii i Microsoftu, takie jak nowy sklep Nokia Store, poczta Outlook i mapy Here. Zmieniony został też launcher, a stylistyka systemu przywodzi na myśl kafelkowy interfejs systemu Windows Phone od Microsoftu.

Na smartfony z linii Nokia X można wgrać normalne aplikacje pisane z myslą o Androidzie. Jeśli nie ma ich w sklepie Nokia Store można wgrać do pamięci urządzenia, a następnie uruchomić plik instalacyjny APK. W ten sposób można nawet przywrócić klasyczny wygląd ekranu domowego. Nie rozwiąże to jednak problemu braku usług od Google. Do skorzystania z nich potrzebne będzie ręczne wgranie zmodyfikowanego oprogramowania.

Zobacz również:

  • Użytkownicy Google Pixel zgłaszają problemy po aktualizacji do Androida 12
  • Android 12. Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 22.10.2021]
CyanogenMod dla smartfona Nokia X? To możliwe

Taką modyfikację musi jednak ktoś wcześniej przygotować pod konkretny sprzęt. Nokia X, Nokia X+ i Nokia XL zostały dopiero zaprezentowane, więc zanim powstanie przygotowany z myślą o nich odpowiedni obraz systemu Android z usługami Google minie trochę czasu. Jest jednak nadzieja, że zajmie się tym zespół CyanogenMod, czyli twórcy najpopularniejszej modyfikacja systemu Android. Tak można wywnioskować z wpisu na oficjalnym profilu Abhiseka Devkota, który markuje swoim nazwiskiem cały projekt.

Nie jest to jeszcze oficjalne potwierdzenie rozpoczęcia pracy nad Nokiami X, X+ i XL, ale wydaje się prawdopodobne, że zespół CyanogenMod zainteresuje się tymi urządzeniami. Już od kilku lat użytkownicy starszych i porzuconych przez producentów urządzeń, a także sprzętów ograniczonych programowo przez producenta, mogą cieszyć się najnowszą lub prawie najnowszą wersją systemu dzięki właśnie CyanogenMod.