Cybernetman

Czy komputer musi zajmować pół biurka, jeśli nie jest notebookiem?

Wcale nie musi! Przekonuje o tym firma Cybernet, która zaprojektowała i produkuje stacjonarne komputery PC, w całości mieszczące się w klawiaturze. Od zwykłego notebooka komputer taki różni się kilkoma ważnymi elementami. Przede wszystkim wykorzystuje się zewnętrzny monitor, który w żaden sposób nie jest zintegrowany z komputerem, jak w przypadku notebooków. Po drugie, klawiatura ma zwykłe rozmiary, takie same jak w urządzeniach stacjonarnych. Wreszcie, do produkcji takiej maszyny można wykorzystać zwykłe, pełnowymiarowe komponenty, co redukuje koszty.

W klawiaturze zmieścić się może praktycznie wszystko, co potrzebne jest do pracy. Modele z linii Zero-Footprint wykorzystują procesory Celeron lub Pentium 4 taktowane z częstotliwością aż do 3,2 GHz, mogą być wyposażone w maksymalnie 1 GB pamięci RAM i dyski o pojemności do 200 GB. Standardowo mają też w interfejsy sieciowe. Karty graficzne AGP współpracują z 8-64 megabajtami pamięci.

Maszyny tego typu nie nadają się raczej do zastosowań domowych, gdzie duże znaczenie ma jednak łatwość rozbudowy. Sprawdzą się natomiast świetnie we wszelkiego rodzaju biurach, gdzie konfiguracje są raczej stałe, a oszczędność miejsca i energii (czyli kosztów) ma wysoki priorytet.

Ceny najprostszych konfiguracji zaczynają się już od 375 dolarów. Niestety, komputery nie są w tej chwili dostępne w Polsce.

Informacje www.cybernetman.com


Zobacz również