Cyberprzestępcy, którzy ukradli 2 mln zł z 5 gmin zostali oskarżeni

Cyberprzestępcy, którzy wykradli ponad 2 miliony złotych, wykorzystując program do podmieniania numeru rachunku bankowego, zostali złapani. Ofiarą ich oszustwa padło pięć gmin na terenie Polski. Samorządy realizując przelewy nieświadomie wysyłały gotówkę na konta podstawione przez autorów ataku.

Informacja o zakończeniu śledztwa i oskarżeniu sześciu osób w związku z wykradzeniem z samorządów kwoty 2 mln 113 tys. złotych pojawiła się na stronie internetowej Radia Zet. Koniec działań śledczych potwierdziła Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Rzeczniczka prokuratura Marta Zawada-Dybek potwierdziła, że o wykradzenie ponad 2 mln zł i pranie brudnych pieniędzy oskarżono trzech mężczyzn. Swoją przestępczą działalność mieli prowadzić przez ponad rok - od listopada 2013 roku do grudnia 2014 roku.

Oskarżeni mieli podmieniać za pomocą złośliwego oprogramowania numery rachunków bankowych. Efektem ich działań miało być to, że przedstawiciele samorządów z trzech gmin przesyłali pieniądze na inne konta, niż powinni.

Hakerzy napadli 5 polskich gmin

Hakerzy napadli 5 polskich gmin

Oprócz trzech zatrzymanych cyberprzestępców odpowiedzialnych bezpośrednio za wykradanie pieniędzy oskarżono o pomoc w oszustwach też dwie osoby, które użyczały cyberprzestępcom swoich kont bankowych. Szósty z zatrzymanych został oskarżony o ukrywanie dokumentów.

Przestępcy mieli transferować pieniądze przez wiele różnych kont i korzystali również z bitcoinów. Pierwsza wykryta skradziona suma to 965 tys. zł, które zniknęło z konta Jaworzna. Prokuratura wszczęła śledztwo w toku którego wykryto cztery podobne przypadki w innych regionach kraju.

Pięciu z sześciu oskarżonych w tej sprawie przyznało się do popełnienia zarzuconych im przestępstw i grozi im teraz kara do 15 lat pozbawienia wolności.

źródło: radiozet.pl