Cyberprzestępcy szykują się na Gustava

W ciągu minionych kilkudziesięciu godzin zarejestrowano ponad 100 różnych domen internetowych, zawierających w nazwie słowo "Gustav" (to nazwa huraganu pustoszącego obecnie Amerykę Środkową) oraz frazy kojarzące się z dobroczynnością. Zdaniem specjalistów ds. bezpieczeństwa, domeny takie rezerwują m.in. przestępcy, zamierzający wkrótce wyłudzać pieniądze od osób chcących pomóc ofiarom Gustava.

Z informacji przedstawionych przez dziennikarzy amerykańskiej stacji telewizyjnej KTAL wynika zresztą, że internetowi przestępcy już zaczęli korzystać z rozgłosu medialnego towarzyszącego huraganowi - w Sieci pojawiły się pierwsze oszukańcze e-maile, zachęcające do wpłacania datków na rzecz osób poszkodowanych przez Gustava.

Zdaniem Marcusa Sachsa, szefa działającego przy Instytucie SANS zespołu Internet Storm Center (ISC), cyberprzestępcy wkrótce zintensyfikują takie działania. Sachs przeprowadził analizę dotyczącą tego, jakie domeny internetowe są obecnie najintensywniej wykupowane - okazało się, że w weekend wykupiono ponad 100 domen zawierających frazy "gustav", "charity" (dobroczynność), "hurricane" (huragan) oraz "relief" (wsparcie/pomoc).

"Gdy w 2005 r. w Nowy Orlean uderzyła Katrina, w Sieci szybko pojawiły się setki stron, zachęcających do wpłacania datków na rzecz ofiar kataklizmu. Znaczną część owych stron stanowiły oszukańcze witryny, stworzone w celu wyłudzenia pieniędzy od osób dobrej woli. Gustav na razie nie zaatakował USA i nie wiadomo, jakie będą skutki jego uderzenia na teren naszego kraju - sądzimy więc, że większość rejestrowanych obecnie "posthuraganowych" domen może posłużyć do działalności przestępczej" - tłumaczy Marcus Sachs.

Przypomnijmy: Gustav jest obecnie huraganem 3. kategorii - na obszarach objętych kataklizmem wiatr wieje ze stałą prędkością przekraczającą 180 km/h. Huragan zbliża się obecnie do terytorium USA - uderzy najprawdopodobniej w godzinach przedpołudniowych czasu polskiego, w okolice Nowego Orleanu. Do tej pory Gustav zdążył spustoszyć Karaiby (na Haiti zginęło co najmniej 5 osób).

Warto odnotować, że domeny związane z pomocą ofiarom huraganu rejestrują nie tylko oszuści, ale także osoby pragnące wykorzystać kataklizm do zarobienia pieniędzy na aukcjach - w amerykańskim serwisu eBay wystawiono na sprzedaż kilka takich domen (m.in. helpgustavictims.com oraz helpgustavvictions.net). W Sieci działa też już kilka legalnych serwisów, które rozpoczęły zbiórkę na rzecz osób już poszkodowanych przez Gustava (prowadzą je głównie znane organizacje charytatywne).


Zobacz również