Cyberprzestępcy w Wielkiej Brytanii są bezkarni

Cyberprzestępczość gwałtownie wzrasta, ponieważ obecnie bardzo łatwo przeprowadzić atak online, a sprawcy takiego działania są najczęściej całkowicie bezkarni. Ten alarmujący wniosek pojawił się w raporcie, jaki przygotowało ostatnio Corporate IT Forum.

Corporate IT Forum przeprowadziło badanie ankietowe, w którym wzięło udział 3500 firm. Wniosek jest bardzo nieciekawy - okazuje się, że cyberprzestępstwa można dokonać coraz łatwiej, a sprawcy są niemal bezkarni.

Badania wykazały, że aż 69% z 3500 firm zanotowało w ostatnim czasie znaczny wzrost ataków internetowych, głównie typu DoS (Denial of Service) oraz włamań na stronę. Zjawisko jest już tak powszechne, że aż 68% z firm oznajmiło, że przeznacza aż 40% swojego budżetu bezpieczeństwa na uodpornienie się przed takimi atakami.

Badania podkreśliły również, że jak na razie firmy nie wierzą by pomoc rządowa mogła w jakikolwiek sposób pomóc w walce z cyberprzestępczością. Tylko 4% badanych firm oznajmiło, że zgłosiłyby podobny atak. Jednocześnie 57% ankietowanych stwierdziło, że taka sprawa i tak zostałaby prawdopodobnie źle poprowadzona przez policję.

David Roberts, szef Corporate IT Forum, powiedział "Szefowie IT w Wielkiej Brytanii twierdzą, że rząd jeszcze nie zdaje sobie sprawy ze skali cyberprzestępczości, powagi takiego problemu oraz strat jakie powoduje".


Zobacz również