Cyberprzestępcy zaszyfrują twoje dane. Na zawsze

Ransomware to kategoria złośliwego oprogramowania, które szyfruje dysk twardy użytkownika, po czym żąda wpłacenia odpowiedniej kwoty na dane konto. Jeśli ulegniemy szantażowi, mamy "gwarancję", że uzyskamy klucz, dzięki któremu odkodujemy nasze dane.

Specjaliści z firmy Kaspersky Lab ostrzegają, że wkrótce twórcy złośliwego software'u zaczną stosować klucze, których złamanie w sensownym czasie nie będzie możliwe.

Pierwszym przykładem zainteresowania cyberprzestępców dobrymi algorytmami szyfrującymi mieliśmy w styczniu br., gdy pojawiło się ransomware o nazwie Gpcode.ac używające 56-bitowego algorytmu RSA. Kolejne edycje wirusa były coraz bardziej zaawansowane - ta z czerwca używa już klucza o długości 660 bitów!

Kaspersky twierdzi, że klucze 330 i 660-bitowe udało się jeszcze znaleźć w stosunkowo krótkim czasie, ale w każdej chwili może się pojawić następna wersja programu z kluczem o wiele dłuższym.

Najgorszy jest jednak fakt, że autorzy Gpcode, a także Cryzipa i Krottena - innych wirusów z rodziny ransomware - znajdują się ciągle na wolności...