Cyberprzestępczość rośnie w czasach kryzysu

Kryzys finansowy na międzynarodowych rynkach jest ściśle związany z aktywnością cyberprzestepców - dowodzą wyniki raportu laboratorium Panda Security. Tylko w ciągu dwóch dni spadków na giełdach liczba ataków w sieci wzrosła czterokrotnie.

"W oparciu o szczegółowe badania jakie przeprowadziliśmy oraz analizy pojawiających się rodzajów złośliwych kodów, możemy jednoznacznie stwierdzić, że organizacje przestępcze uważnie obserwują sytuację na rynku i dostosowują się do niej zależnie od potrzeb, w celu uzyskania jak największych zysków" - twierdzi Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska.

Przykładem wzmożonej aktywności przestępców są dwa dni z nowojorskiej giełdy. Pomiędzy 14 a 16 września 2008 roku giełda odnotowała spadki od 0,5 do 5,5%. W tym samym czasie liczba zagrożeń każdego dnia rosła o 50%. 14 września odnotowano 8 276 ataków hakerów, podczas gdy 16 września było ich już 31 404. Jak przekonują autorzy raportu, ta zbieżność nie może być przypadkowa.

Laboratorium Panda Security specjalizuje się w wykrywaniu złośliwego oprogramowania. Według ośrodka wzrost odnotowanych liczby ataków może być spowodowany konsolidacją instytucji na rynku bankowym. Dla przykładu, zamiast atakować trzy różne banki hakerzy wybierają tylko jeden. Dodatkowo niestabilność finansowa, a co za tym idzie - brak odpowiednich zabezpieczeń, czyni ten sektor wyjątkowo łatwym łupem.