Cyberprzestępstwa bardziej opłacalne niż sprzedaż narkotyków?

Wstępne szacunki wskazują, że rok 2005 był rekordowy przynajmniej jeżeli chodzi o dane związane z bezpieczeństwem. Niestety, rekord ten jest raczej niechlubny, gdyż dotyczy wzrostu liczby przestępstw przy jednoczesnym zaniedbaniu procedur bezpieczeństwa. W tym roku dochód z cyberprzestępstw w Stanach Zjednoczonych być może przerósł nawet ten, uzyskiwany ze sprzedaży narkotyków.

Jak podaje CNN, w ubiegłym roku 55 milionów amerykanów korzystających w Stanach z Internetu narażonych było na poważne zagrożenia związane z cyberprzestępczością w ponad 130 przypadkach. Chodzi tu między innymi o kradzież danych osobowych, takich jak na przykład numer Social Security (numer ubezpieczenia, niezwykle istotny w USA) czy numery kart kredytowych.

Co ciekawe, mimo, że jak twierdzi amerykański Departament Skarbu, wartość "rynku" internetowych malwersacji i przestępstw przywyższać może obecnie nawet tradycyjna nielegalną działalność jak sprzedaż narkotyków, firmy i urzędy nie przywiązują do bezpieczeństwa dużej wagi. Program badań nad cyberprzestępczością Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego został w budżecie 2005 roku ograniczony o ponad 7%.