Cyberpunk w grach komputerowych - 5 najlepszych gier

Wszystko przeminęło, kiedy wydano drugą część gry, czyli w 2003 roku. Deus Ex: Invisible War korzystało z mocno zmodyfikowanego silnika Unreal Engine 2, jednak na tym zmiany na plus się kończyły. Tytułowi zarzucano zbyt duże uproszenia fabuły oraz mechaniki. Zabrakło punktów doświadczenia, różnych rodzajów amunicji, a zamiast tego dodano nieprzydatne implanty, równie nieprzydatne modyfikacje uzbrojenia czy wreszcie znacząco obniżono poziom trudności oraz zmieniono interfejs rozgrywki.

Po części było to związane ze zmianą grupy docelowej - gra pierwotnie ukazała się na konsolę Xbox. Fabularnie zaś otrzymaliśmy luźną kontynuację pierwszej odsłony z udziałem nowego bohatera: Alexa D.

Zobacz również:

  • Gamedec - kolejny polski cyberpunk rozczarowaniem? Gra krytykowana z błędy
Cyberpunk w grach komputerowych - 5 najlepszych gier

Deus Ex: Human Revolution, czyli cyberpunk znowu w akcji

Umiarkowany sukces, jaki odniosło Deus Ex: Invisible War spowodował, że na pewien czas wstrzymano się z dalszą eksploatacją marki. Jednak tylko do czasu. W zeszłym roku Eidos Interactive ogłosiło, że powstaje nowa gra, która ponownie przeniesie nas w przyszłość, do świata Deus Ex.

Tym razem trafimy do roku 2027, czyli 25 lat przed wydarzeniami znanymi nam z pierwszej części. Głównym bohaterem jest Adam Jensen, który pełni rolę prywatnego ochroniarza w firmie Sarif Industries. Korporacja ta specjalizuje się w tworzeniu implantów i planuje ekspansję na szersze rynki. Temat wszczepów i zwiększania możliwości ludzkiego ciała jest w czasach Jensena prawdziwym tabu - nic więc dziwnego, że na porządku dziennym są fanatycy, którzy chcą powstrzymania rozwoju technologicznego w tym kierunku.

Fabularnie Deus Ex: Human Revolution zapowiada się interesująco, a sami twórcy mówią o powrocie do idei pierwszej odsłony serii. Zarówno w mechanice rozgrywki, możliwości modyfikacji uzbrojenia, jak również samych implantach cybernetycznych. Zbiór ponad 50 różnych wszczepów (w tym niewidzialność, rozbudowane systemy wizji, etc.) umożliwi przystosowanie głównego bohatera do swoich potrzeb i własnego stylu gry.

Powrócić ma również swoboda decyzyjna na poszczególnych etapach rozgrywki. Gracze już teraz doszukują się związków fabularnych z pierwszą częścią gry więc warto przypomnieć sobie wydarzenia z 2052 roku, przed premierą Human Revolution. A ta planowana jest na sierpień 2011 roku.