Cyberpunk w grach komputerowych - 5 najlepszych gier

Cyberpunk okazał się niezwykle istotnym i płodnym gatunkiem literackim. Od 1983 roku towarszy nam cały czas, z momentami gwałtownego wzrostu zainteresowania. Również rozrywka elektroniczna zwracała się w kierunku cyberpunku, jednak powstałych tytułów nie było zbyt wiele. Przed Wami lista 5 najlepszych tego typu produkcji

Branża rozrywki elektronicznej nie może się poszczycić dużą ilością gier z gatunku cyberpunk. Jednak pomimo wyraźnej straty na ilości, bardzo korzystnie odbiło się to na jakości. Niemal każdy z tytułów cyberpunk budzi miłe wspomnienia. Ale czym tak naprawdę jest cyberpunk?

Ten nurt w literaturze narodził się na początku lat osiemdziesiątych XX wieku za sprawą Williama Gibsona, Neala Stephensona, Bruce'a Sterlinga oraz kilku innych twórców. Jednak uważa się, że właśnie Gibson miał w niego największy wkład. Cały gatunek skupiał się na ludziach i otaczającej ich technologii. Doskonale opisuje to tak zwany postulat 6M, gdzie M rozszyfrowujemy jako: Miasto, Masa, Maszyna, Medyk, Mafia, Miotacz.

Zobacz również:

  • Gamedec - kolejny polski cyberpunk rozczarowaniem? Gra krytykowana z błędy

Miasto odnosi się do globalizacji i rozwoju obszarów miejskich, które są głównym miejscem akcji. Masa przedstawiona jest w postaci tłumu ludzi, zazwyczaj Azjatów. Maszyna symbolizowała technologię, komputery, macierz (tak - sławny film Matrix również jest przedstawicielem tego gatunku). Medyk to wszczepy, implanty, cybernetyki oraz sztuczne ciała. Mafia symbolizowała zarówno nie do końca legalne organizacje jak i gigantyczne korporacje o nie zawsze czystych motywach działania. Miotacz natomiast stanowił synonim dla broni, która była nieodłącznym elementem każdego bohatera.

Gatunek tak bogaty aż się prosił o wykorzystanie w grach komputerowych, jednak twórcy mieli wyraźne obawy przed sięganiem na tę półkę z pomysłami. Nie przeszkodziło to na szczęście w powstaniu tytułów kultowych i pamiętnych po dziś dzień. A także w dalszym czerpaniu z tego nurtu np. Deus Ex: Human Revolution. Ciężko było wybrać 5 najlepszych gier i z pewnością pominiętych zostało wiele dobrych tytułów, jak Omikron: Nomad Soul, Oni czy też Uplink (który bardziej skupiał się na stronie technicznej i hackingu). Przedstawiamy listę 5 najlepszych gier w gatunku cyberpunk.

Syndicate

W 1993 roku Bullfrog Productions, wraz ze znanym w branży Peterem Molyneux, przedstawiło grę RTS utrzymaną w klimacie cyberpunk. W Syndicate chodzi o walkę między korporacjami, o kontrolę nad światem. Na gracza czeka tu pięćdziesiąt zadań do wykonania w różnych miejscach globu, a ich ukończenie zależy od sprawności agentów.

Jest to o tyle ważne, że każdy z bohaterów mógł posiadać inne uzbrojenie oraz modernizacje (wszczepy). Powodzenie zadania, które polegało na eliminacji niewygodnych osób lub zniwelowaniu wpływu wrogiego syndykatu, owocowało przejęciem kontroli nad danym terenem. W ten sposób uzyskiwaliśmy dodatkowe źródło dochodów i możliwość dalszego rozwoju.

Cyberpunk w grach komputerowych - 5 najlepszych gier

Syndicate Wars - ekran postaci

W Syndicate grafika prezentowała się znakomicie. Podobnie nowoczesne podejście do rozgrywki, która nie polegała tylko na bezmyślnym strzelaniu, ale wymagała też myślenia strategicznego. Gra doczekała się dodatku o podtytule American Revolt oraz kontynuacji, która nazwana została Syndicate Wars, a światło dzienne ujrzała w 1996 roku.

Druga część rozwinęła pomysły oraz świat prezentowany w pierwszej odsłonie. Zaowocowało to wprowadzeniem pojazdów oraz rozwojem tła fabularnego. Wszystkie produkcje zostały wydane w pakiecie Syndicate Plus. Nawet dzisiaj przyciągają one niebanalną rozgrywką, fabułą i kreowanym światem. Warto wrócić do tych klasycznych tytułów, chociaż mogą odstraszyć grafiką. Plotka głosi, jakoby kolejna gra z cyklu tworzona była na zamówienie Electronic Arts przez Starbreeze Studios.