Cyborgizacja i Implanty

Ciało ludzkie na progu nowego milenium


Ciało ludzkie na progu nowego milenium

Autorzy literatury Science-Fiction, scenarzyści filmów grozy oraz twórcy gier komputerowych w swych utworach od lat wykorzystują pewne popularne motywy. Już od początku współczesnego kina horrory straszą nas cyborgami - ludźmi w ciałach maszyn, które wyrywają się spod władzy swych twórców, a nawet występują przeciwko swemu gatunkowi. Powieści SF opisują przerażające wynaturzenia ciała ludzkiego powodowane, w odległej przyszłości przez implantację-wszczepienie w żywe ludzkie organizmy sztucznych mechanizmów bądź nienaturalnych, obcych im elementów.

Czy we współczesnym świecie, na progu XXI wieku, nadal istnieje obawa przed łączeniem ciała ludzkiego z maszyną? Czy coraz powszechniejsze wykorzystywanie technologii chirurgicznych oraz transplantacja sztucznych organów nie spowoduje odmiennego postrzegania świata przez "odmienionych" ludzi. Czy w przyszłości, idąc w ślady największego szaleńca z czasów II wojny światowej, władze jakiegoś mocarstwa nie zdecydują się na stworzenie, nowego wspaniałego superczłowieka!!!

Według słownika wyrazów obcych cyborgizacja, to dążność do zastępowania narządów żywego organizmu wytrzymalszymi i doskonalszymi w działaniu urządzeniami sztucznymi, a także próby sterowania organizmem, przez intensyfikację lub hamowanie różnych naturalnych procesów biochemicznych i neurofizjologicznych.

Jak podaje Encyklopedia PWN - implantacja (wszczepienie) to zabieg operacyjny polegający na umieszczeniu w ciele biorcy tkanki lub narządu dawcy lub na wszyciu narządu innego układu w narząd innego układu tego samego chorego, a także umieszczenie w ciele chorego martwego substratu np. zastawki serca, protezy naczyniowe lub preparatu leczniczego powoli wchłanianego przez ogranizm

Jak to wynika już z samego przeglądu tych haseł niezależnie od tego, czy mamy sztuczną szczękę, wymieniony w wyniku wypadku metalowy staw, implant "douszny" pozwalający nam lepiej słyszeć, czy po prostu aby lepiej wyglądać "udaliśmy się na konsultację" do znajomego chirurga plastycznego jesteśmy "zcyborgizowani". Oczywiście nie ma co od razu wpadać w panikę obawiając się wytykania palcami, czy "utraty duszy" bowiem wykorzystanie obcych części jako elementów ciała ludzkiego ma już bardzo długą tradycję. W starożytnym Egipcie wykonywano operacje trepanacji czaszki, a wycięte miejsca zastępowano metalowymi wstawkami, metalowe ciemię miał także nasz bohater narodowy hetman Stefan Czarniecki.

Implanty - coś nowego w ciele ludzkim?

W XX wieku implanty coraz powszechniej zaczęły być stosowane w leczeniu osób niepełnosprawnych, czy przywracaniu im możliwości kontaktu ze światem. I tak rocznie na świecie wykonuje się setki operacji przywrócenia słuchu w wyniku wszczepienia elektronicznych implantów w narządy słuchu pacjenta. Również coraz powszechniej, także i w Polsce, stosuje się sztuczne stawy, wykonane w najnowocześniejszych technologiach mechaniczne serca i zastawki sercowe. Do powszechnych wypadków zaliczyć można także niezbędne dla osób chorych stymulatory serca. Niektóre modele stymulatorów przeznaczone dla osób pragnących mimo choroby uprawiać sport pozwalają nawet na pracę "drugim wydajniejszym biegu".

Inwalidom którzy nie posiadają kończyn, fantastycznie rozwinięta w naszym wieku medycyna oferuje protezy do złudzenia przypominające prawdziwe ręce czy nogi, sterowane za pomocą podłączonych do ośrodków nerwowych układów elektronicznych. Słynny niepełnosprawny fizyk i matematyk, kontynuator prac Einsteina - Stephen Hawking, po przebyciu ciężkiej choroby został nie tylko sparaliżowany lecz i w wyniku operacji pozbawiony możliwości wypowiadania się. Hawking do nawiązywania kontaktu ze światem zewnętrznym korzysta z najnowocześniejszych zdobyczy technologii informatycznych i elektroniki. Sterowany jedną dłonią, którą naukowiec może jeszcze poruszać syntezator dźwięku powiązany z komputerową bazą danych gromadzącą słowa, pojęcia, zwroty itd. umożliwia mu prowadzenie wykładów, rozmowę z własnymi dziećmi, a nawet pisanie książek. Wiele osób niewidomych bądź niedowidzących posługuje się specjalnymi technologiami komputerowymi współpracującymi z systemami GPS do orientacji w przestrzeni i swobodnego poruszania się.

Większość urządzeń opisywanych tutaj to miniaturowe dzieła najnowocześniejszej współczesnej myśli technicznej. Kosztują setki, miliony USD lecz niektórym chorym są po prostu niezbędne do życia.

Ciało ludzkie zabawką XX wieku?

Odrębną sprawą jest kwestia poprawiania przez wielu przedstawicieli naszego gatunku wyglądu bądź możliwości jakimi dysponuje nabyte w wyniku narodzin ciało. Coraz częściej w telewizji widzimy chirurgiczne ulepszone hollywoodzkie piękności obdarzone silikonowymi biustami i wargami, supermężczyzn z nienaturalnie rozrośniętym umięśnieniem. Do tej sytuacji powoli już przywykliśmy zdając sobie sprawę, że świat amerykańskiego showbusinessu rządzi się własnymi, odrębnymi prawami.

Tymczasem coraz dziwniejsze informacje przekazują nam różne media. Otóż podjęto pierwsze próby wszczepiania w żywe, ludzkie ciało... zegarków. W tym wypadku "obcy" element w naszym ciele nie jest już wmontowanym w nasz organizm, niezbędnym nam do utrzymania się przy życiu implantem. Jest to prawdopodobnie pierwsza z zabawek zmierzająca do przekształcenia naszego ciała w prawdziwego cyborga. Nie wiadomo tylko, czy taki zintegrowany z ręką zegarek wszczepiony zostanie niektórym osobnikom aby zapobiec notorycznemu spóźnianiu się, czy ma za zadanie ochronić zapominalskich przed ciągłymi poszukiwaniami zagubionego czasomierza.

Ale to nie wszystko. Jeszcze dziwniejsze rzeczy zaczęły fascynować pochłoniętych swoją sztuką do granic możliwości artystów. Niektórzy z nich wybiegają już swymi pomysłami daleko w przyszłość. Świetnym przykładem jest słynna francuska artystka, dla której materiałem twórczym jest... jej własne ciało. I tak dążąc do uzyskania coraz dziwniejszego - artystycznego wyglądu, z operacji na operację jej ciało zmienia się. Po pierwszej operacji plastycznej zafundowała sobie iście "pinokiowski" nos. Następnie zaprezentowała zaskoczonej publiczności wyrastające z głowy niewielkie, diabelskie różki.

Najbliższa przyszłość, a zwłaszcza zbliżający się coraz szybciej przełom tysiąclecia na pewno zaowocuje coraz dziwniejszymi pomysłami. Już, w epatującej odbiorców modzie na rzeczy dziwne i nietuzinkowe widać zbliżające się milenium. Czy jednak podejście "im dziwniej tym lepiej" sprawdzi się nie w obecnym, lecz w przyszłym - XXI wieku? Czy pozwolimy manipulować sobą specjalistom od kreowania gustów, tak iż całe uprzemysłowione społeczeństwa składać się będą z idealnie pięknych osobników. Czy wreszcie ciało ludzkie na zawsze zrośnie się z maszyną? Czy umysł zatryumfuje nad maszyną, czy stanie się zupełnie innego? Wszystkiego dowiemy się zapewne już całkiem niedługo.

Bibliografia odnośniki.

Dla zainteresowanych tematem podaję kilka adresów stron WWW traktujących o różnych aspektach tego tematu.

http://rcs.ee.washington.edu/BRL/ - prawdziwe badania nad cyborgami

http://www.asahi-net.or.jp/~RF6T-TYFK/haraway.html - cyborgizacyjny manifest

http://www.island.net/~chrisbo/ - zbiór linków dla cyborgów

http://www.damtp.cam.ac.uk/user/hawking/ - prywatna strona Stephena Hwakinga

http://www.ppeace.demon.co.uk/index.htm

http://www.ai.mit.edu/projects/implant/ - produkcja implantów

http://www.aleph.se/Trans/Indywidual/Body/index.html

http://mitpress.mit.edu/e-books/City_of_Bits/Cyborg_Cityzens/footnotes.html

http://www.lucifer.com/~sasha/articles/Cyborgs.html

http://www.hoboes.com/pub/Role-Playing/Fantasy/Mythus/Abyss/Medical%20Advances

http://wearables.www.media.mit.edu/projects/wearables/newsci.html

http://wwww.wired.com/wired/5.02/haraway/index.html - artykuł o cyborgrach w kultowym czasopiśmie Sieci - Wired

http://wwww.wired.com/wired/1.4/features/desired.to.be.wired.htm

http://userwww.sfsu.edu/~seraph/ee.html

http://ccwf.cc.utexas.edu/~glik/cyborg.html

http://hebron.ee.gannon.edu/~frezza/plae/encyc073.html

http://www.eff.org/pub/Net_culture/Misc/anthro_futurism.paper

http://people.delphi.com/~slanoue/char.txt

http://www.emanifesto.org/cybunny/bigdraft.htm

http://tempac.okwf.fuw.edu.pl/~dsier/cgi-bin/girls-main.cgi - to cos dla panow... (wbrew pozorom zrobione ze smakiem ale i tak czasem widać silikon

http://www.indiaxs.com/jackson5.HTM

http://www.cs.vu.nl/~hrollfs/Mj