Cyfra w samochodzie

Spodziewając się dużego wzrostu popytu na technologie cyfrowych transmisji radiowych, Philips Semiconductors rozpoczyna produkcję zintegrowanego dekodera DAB.

Philips Semiconductors ogłosił wprowadzenie do produkcji najnowszego chipsetu, przeznaczonego do obsługi transmisji w standardzie DAB (Digital Audio Broadcasting). Firma spodziewa się wkrótce znacznego wzrostu popytu na tę technologię, umożliwiającą przekazy radiowe z jakością dźwięku zbliżoną do CD.

Nowy zintegrowany chipset, oprócz "właściwego" dekodera o symbolu SAA3500 ma także dekoder MPEG. Zapewnia on obsługę wszystkich trybów audio standardu DAB oraz dodatkowo przyszłych usług transmisyjnych, takich jak VideoDAB. Philips spodziewa się, że układ znajdzie zastosowanie w produkcji wielu urządzeń przeznaczonych na rynek konsumencki. Zapewne będą wśród nich pojawiające się już na rynku odbiorniki samochodowe umożliwiające odbiór cyfrowych transmisji radiowych. Zyskują one coraz większe zainteresowanie klientów, gdyż technologia DAB ujawnia szczególne zalety w przypadku odbiorników będących w ruchu, oferując niezakłócony odbiór audycji.

Na razie rozpoczęto próbną produkcję dekodera. W ilościach hurtowych dostępny będzie w trzecim kwartale bieżącego roku. Ma kosztować około 30 USD.


Zobacz również