Cyfra z labu

Usługa wykonywania odbitek z aparatów cyfrowych w laboratoriach fotograficznych staje się coraz bardziej popularna i mniej kosztowna. Nie jesteśmy już skazani na wybór między słabą jakością wydruku atramentowego a wysoką ceną wydruku termosublimacyjnego.


Usługa wykonywania odbitek z aparatów cyfrowych w laboratoriach fotograficznych staje się coraz bardziej popularna i mniej kosztowna. Nie jesteśmy już skazani na wybór między słabą jakością wydruku atramentowego a wysoką ceną wydruku termosublimacyjnego.

Liczba laboratoriów fotograficznych, w których można wykonać odbitkę z cyfrowego nośnika danych, znacznie się zwiększyła w ostatnim czasie. Obecnie można je już znaleźć nie tylko w najważniejszych punktach usługowych, jak to było jeszcze jakiś czas temu. Usługę taką można zamówić na przykład we wszystkich laboratoriach Kodak Empik, w większości punktów Kodak Express i w wielu pracowniach Fujifilm. Kiedy stare minilaby wymagają wymiany, są zastępowane sprzętem cyfrowym. Liczba proszących o odbitki z nośników cyfrowych wzrasta dynamicznie. Na dodatek, by wykonać odbitki, nie zawsze trzeba się fatygować do punktu fotograficznego. Zdjęcia można wysłać w postaci pliku cyfrowego przez Internet, a fotografie dostarczy listonosz.

Firmy produkujące wyposażenie studiów fotograficznych już dawno zainteresowały się technologiami cyfrowymi. W tradycyjnym procesie naświetlania i wywołania zdjęcia operator minilabu mógł tylko zmienić czas naświetlania i kolor światła. To pozwalało jedynie na niewielkie korekty poziomu jasności źle naświetlonych zdjęć i drobne poprawki przebarwień. Obrabiając zdjęcia cyfrowo, można zmienić kontrast, usunąć przebarwienia czy poprawić ostrość. Co więcej, można to wszystko wykonać na określonym fragmencie zdjęcia, np. rozjaśnić tylko twarz fotografowanej osoby, gdy zdjęcie było robione pod światło.

Wszystko cyfrowo

Cyfra z labu

Strona Agfa Image Center

Przykładem cyfrowych minilabów może być seria Fuji Frontiera, Konica QD 21, Noritsu 2711 produkowany we współpracy z Kodakiem. Kodak współpracuje także z innymi producentami minilabów: szwajcarskim Gretagiem i francuskim Fotomi. Chociaż maszyny te różnią się szczegółami, np. rodzajem źródła światła: jedne stosują diody LED, inne lasery gazowe, jeszcze inne lasery ciała stałego, to zasada działania jest taka sama. Zdjęcia są powielane całkowicie cyfrowo. Tradycyjny film na początku jest skanowany za pomocą superszybkiego skanera (jego wydajność wynosi nawet 1500 zdjęć w ciągu godziny, czyli skanowanie klatki negatywu trwa zaledwie 2,5 sek., a całego filmu 1,5 minuty). Po obróbce w komputerze, gdzie można wprowadzić różnego rodzaju poprawki, takie jak wyostrzenie czy częściowe rozjaśnienie, zdjęcia są kierowane do naświetlarki, która tworzy obraz na tradycyjnym papierze fotograficznym. Następnie papier jest poddawany zwykłej obróbce chemicznej - i już mamy gotowe zdjęcie. Technologia cyfrowa znacznie usprawnia proces przygotowania odbitek. Bez ponoszenia dodatkowych wydatków można uzyskać zdjęcia czarno-białe i odbitki ze slajdów. Jeśli podłączymy skaner płaski, będziemy mieć możliwość kopiowania zdjęć ze zdjęcia, bez negatywu. Zaawansowane algorytmy zarządzania danymi pozwalają np. tak kolejkować zadania, by właściwie bez zakłócania normalnego toku pracy urządzenia można było bardzo szybko wykonać zestaw innych odbitek. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zdjęcia podawać z dwóch różnych źródeł: skanera wbudowanego w maszynę i innego stanowiska komputerowego. W rezultacie jeden minilab może być obsługiwany przez kilku operatorów jednocześnie. Dzięki temu można maksymalnie wykorzystać czas kosztownego urządzenia (jego cena wynosi ok. 63 tys. euro, czyli 5-10 razy więcej niż tradycyjnego minilabu).

Serwisy internetowe

Cyfra z labu

Strona E-foto

http://www.e-foto.pl - Serwis należy do warszawskiej firmy Profilab. Klienci mogą przechowywać zdjęcia i publikować je w ogólnodostępnej galerii. Ponadto mogą szybko i w prosty sposób, w postaci zoptymalizowanych plików, wysyłać zdjęcia do znajomych. Odbitki są wykonywane za pomocą maszyn Fujifilm Digital Minilab Frontier na materiałach Kodaka. Można je zamówić pocztą lub odebrać osobiście w jednym z warszawskich laboratoriów. Użytkownicy serwisu mogą zlecić skanowanie negatywów i umieszczenie ich na serwerze e-foto. Założenie i administrowanie kontem standardowej wielkości jest bezpłatne. Istnieje także możliwość zamówienia gadżetów: kubków (w cenie 30 zł), czapek (25 zł) itp.

http://foto.interia.pl - W pasażu handlowym Interii można zamówić odbitki fotograficzne z plików. Są one wykonywane za pomocą maszyny Konica QD 21 i przesyłane pocztą. Użytkownicy serwisu mogą także zaprojektować kalendarz czy pocztówki ze swoimi zdjęciami. Przykładowa cena pocztówki rozmiaru 10 x 15 cm - 4 zł, kalendarza 15 x 21 cm - 12 zł.

http://foto.onet.pl - Serwis Onetu, który umożliwia zamówienie odbitek z plików, a także archiwizowanie zdjęć na CD. Usługę wykonuje laboratorium PhotoNEXT z Sosnowca, korzystając z maszyny Konica QD 21. Zdjęcia są wysyłane pocztą.

Megabajty i piksele

Cyfra z labu

Witryna foto.onet.pl

Zdjęcia w minilabach są naświetlane z rozdzielczością 400 dpi. Trzeba jednak pamiętać, że w odróżnieniu od drukarek oferujących tysiące dpi, każdy piksel naświetlony laserem może przyjąć dowolny kolor, podobnie jak w drukarkach termosublimacyjnych. Nie opłaca się jednak wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 400 dpi. Szkoda miejsca na dysku, nośniku pamięci i czasu spędzonego w Internecie. Najwyższej jakości zdjęcia uzyskuje się z plików o rozdzielczości 300 dpi, ale przy rozdzielczości 200 dpi trudno jest bez lupy zauważyć piksele zdjęcia. Do dużych powiększeń, które z zasady są oglądane z większej odległości niż mała odbitka pocztówkowa, można zmniejszyć rozdzielczość. Zdjęcia 25 x 36 cm naświetlone z pliku o rozdzielczości 170 dpi w niczym nie ustępują powiększeniom wykonanym metodą tradycyjną (pod powiększalnikiem).

Firmy, w których można zamówić zdjęcia przez Internet, przyjmują pliki tylko w formacie .jpg, natomiast do innych laboratoriów możemy się udać z materiałem zapisanym także w formacie .tiff (Kodak i Fujifilm) i .bmp (Fujifilm). Oprócz rozdzielczości ważny jest stopień kompresji. Okazuje się, że nawet do dużych zdjęć pliki wcale nie muszą być bardzo "ciężkie". Ta wiadomość ucieszy osoby łączące się z Internetem przez modem. Wysokiej jakości odbitkę 10 x 15 cm można wykonać nawet z pliku liczącego zaledwie 250 KB. Zdjęcie 24 x 36 cm ze znaczną liczbą szczegółów (a takie gorzej poddają się kompresji) można bez widocznych strat jakości naświetlić z pliku ważącego "ledwie" 1 MB o rozdzielczości 220 dpi. Przy tej wielkości zdjęciach naświetlanych z plików 550 KB po dokładnym przyjrzeniu się ich odbitce widać było ślady po kompresji .jpg.

Przykładowe ceny odbitek z nośników cyfrowych

http://www.foto.interia.pl

9,5 x 12,7 cm - 0,89 zł, 10,2 x 13,6 cm - 0,99 zł, 12,7 x 17 cm - 1,59 zł, plus cena przesyłki ok. 6,50 zł

Wielkość odbitek - do 31,7 x 42,3 cm

Fujifilm

9 x 13 cm - 0,95 zł, 10 x 15 cm - 1,15 zł, 24 x 30 cm - 15 zł

http://www.foto.onet.pl

9,5 x 12,7 cm - 0,89 zł, 10,2 x 13,6 cm - 1,19 zł, 12,7 x 17 cm - 1,69 zł, plus koszty przesyłki ok. 8 zł

http://www.e-foto.pl

10 x 15 cm - 1,20 zł, 13 x 18 cm - 1,70 zł, 15 x 15 cm - 2,80 zł, plus koszty przesyłki.

Wielkość odbitek - do 25 x 38 cm

http://www.agfa.imagecenter.pl

10 x 15 - 1,10 zł, 15 x 21 - 2,50 zł, 20 x 30 - 10,00 zł, plus cena przesyłki; rozmiary zdjęć - do 30 x 45 cm

Kodak Express

9 x 13 cm - 1,20 zł, 10 x 15 cm - 1,40 zł, 13 x 18 cm - 2,60 zł, 20 x 30 cm - 12,90 zł.

Wielkość odbitek: od 9 x 13 cm do 30 x 45 cm i większe (na zamówienie)