Cyfrowa Joanna

Płyta DVD z filmem Joanna d'Arc Luca Bessona była w USA jednym z pierwszych dysków zrealizowanych w Dolby Digital EX 6.1. Do Polski trafia wersja z dźwiękiem zwykłym w AC-3 i nieco uboższa w dodatki, mimo to jest to jedna z lepiej wydanych płyt DVD w naszym kraju.

Płyta DVD z filmem Joanna d'Arc Luca Bessona była w USA jednym z pierwszych dysków zrealizowanych w Dolby Digital EX 6.1. Do Polski trafia wersja z dźwiękiem zwykłym w AC-3 i nieco uboższa w dodatki, mimo to jest to jedna z lepiej wydanych płyt DVD w naszym kraju.

W ydany na dwuwarstwowym jednostronnym dysku DVD, ze względu na ponadprzeciętną długość (około 150 min) i dodatki zajmuje prawie całą pojemność płyty. Dzięki wykorzystaniu dwuwarstwowego nośnika, można było nieco zwiększyć liczbę danych (bitrate), opisującą obraz w stosunku do nominalnej wartości. Jakość przeniesienia obrazu na DVD staje się dzięki temu bardzo dobra, praktycznie nigdzie, również w dynamicznych scenach batalistycznych, nie można znaleźć żadnych ujemnych efektów przeniesienia na nowy nośnik. Jedyny zarzut, jaki można skierować pod adresem filmu, to zbyt małe nasycenie kolorów - być może jednak taki był zamiar reżysera, dążącego do jak najbardziej wiernego oddania realizmu miejsc, w których rozgrywa się akcja. Oblegane zamki i pola bitew, gdzie żołnierze grzęzną po kolana w błocie, to zdecydowanie nie miejsca na eksponowanie kolorowych strojów i pięknych krajobrazów. Warto zwrócić uwagę na ogromną dbałość o szczegóły, z jaką odtworzono realia XV-wiecznej Europy. Widz ma wrażenie wyjątkowego autentyzmu przedstawionych scen.

W filmie Luca Bessona niebagatelną rolę odgrywa dźwięk - zarówno jeśli chodzi o efekty w scenach batalistycznych, jak i ze względu na znakomitą muzykę. Jej twórcą jest znany francuski kompozytor muzyki filmowej Eric Serra. Kolejna wspólna produkcja Bessona i Serry (po m.in. Wielkim błękicie i Piątym elemencie) była zatem skazana na sukces - a muzyka ze ścieżką dźwiękową z filmu Joanna d`Arc sprzedawała się znakomicie.

O filmie

Historia Joanny d`Arc rozpoczyna się około 1412 roku w rodzinie bogatego wieśniaka z okolic Domremy. Francja, gdzie trwa okrutna wojna stuletnia, prawie całkowicie została już zajęta przez wojska angielskie. Dodatkowo sytuację komplikują spory o tron Francji i Anglii oraz wojna domowa pomiędzy Francją a jej zbuntowaną częścią - Burgundią, która opowiedziała się po stronie Anglii. W takiej scenerii pojawia się Joanna dŐArc - młoda, ciężko doświadczona przez los dziewczyna, która prosi delfina Karola, by pozwolił jej poprowadzić do walki armię francuską. Swoją prośbę motywuje wiarą w powierzoną jej przez Boga misję pokonania Anglików. Joanna z różnym powodzeniem prowadzi żołnierzy do boju, jednak zawsze gdy się pojawia w walczących wstępuje nowy duch, a niekiedy jej zwycięstwa są do tego stopnia niezwykłe, że lud uznaje je za cud.

Wyizolowana ścieżka dźwiękowa z muzyką jest jednym z najlepszych dodatków, jakie zostały umieszczone na płycie DVD Joanna d'Arc. Pod tym względem szczególną uwagę zwracają dwa rozdziały: początek 5. i środkowa część 18., chociaż na pewno wielu osobom przypadną do gustu i inne fragmenty. Pozostałe dodatki można uważać za standardowe i przeciętne - zwiastun kinowy, informacje o reżyserze i aktorach oraz dwudziestokilkuminutowy film dokumentalny. Właśnie ten film można by uznać za drugi ciekawy element dodatków. Nie ma on jednak napisów w języku polskim, podobnie jak większość wydawanych na Zachodzie płyt DVD. Sporo ciekawych wiadomości można oczywiście znaleźć w "dodatkowych informacjach", dotyczą one jednak tylko reżysera i kilku głównych postaci. W sumie pod względem technicznym dysk wyróżnia się na tle innych produkcji, ale można by nieco więcej zawrzeć w dodatkach.

Wyjątkowość tego dysku nie polega na bogatych dodatkach czy też jakiejś innej specjalnej właściwości. Jest to po prostu znakomity film, wydany na bardzo dobrym poziomie, a co najważniejsze - wart polecenia każdemu miłośnikowi kina w domu. Godna uwagi wydaje się również możliwość wysłuchania samej muzyki z filmu ze względu na jej wysoką klasę.

<hr size=1 noshade>Tytuł: Joanna d'Arc

Region: 2

Język: angielski, dźwięk sześciokanałowy w DD i polskie napisy

Nośnik: płyta dwuwarstwowa

Format obrazu: 2.35x1, anamorficzny