Cyfrowa Szkoła - konferencja w Mrozach

W dniach 25-27 maja odbył się Ogólnopolski Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych w Mrozach.  Ta największa konferencja oświatowa w Polsce miała miejsce już po raz jedenasty. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji była "Cyfrowa Szkoła". PC World był patronem medialnym imprezy.

Konferencja w Mrozach rozpoczęła się wykładem oraz dyskusją na temat projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Cyfrowa Szkoła".  Założenia pilotażu projektu, który rozpoczął się w marcu 2012 roku przedstawił m.in. Minister Michał Boni. Placówki oświatowe, które zakwalifikowały się do udziału w pilotażu dostają dofinansowanie na produkty służące cyfryzacji i informatyzacji szkoły jak komputery przenośne czy tablice interaktywne.

Sala konferencyjna

Sala konferencyjna

Po inauguracji zjazdu, uczestnicy w zależności od swojej roli mogli wybrać jeden z dwóch paneli wykładowych : samorządowy dla starostów, burmistrzów, wojtów i dyrektorów szkół oraz panel dla nauczycieli. Podczas panelu samorządowego poruszone zostały tematy szkoły w chmurze, wyboru odpowiedniego sprzętu do klas i standardów technologicznych edukacji XXI wieku. Dokonano także    prezentacji produktów, które znajdują zastosowanie w multimedialnej szkole: od Office 365 po szkolenia Intel Teach. Przedstawiciel  Apple dyskutował z reprezentantem Intela czy netbooki mają przed sobą przyszłość, a NTT i HP próbowali prześcignąć się w ofercie produktów skierowanej do dyrektorów szkół. Wszyscy zgodnie powtarzali, że cyfryzacja w szkołach jest podstawowym celem polskiej oświaty i musi polegać nie tylko na dostarczaniu sprzętu dla uczniów, ale i edukacji informatycznej nauczycieli.

panel samorządowy

panel samorządowy

Podczas panelu dla nauczycieli wystąpienia dotyczyły przede wszystkim kompetencji i umiejętności nauczycielskich, a w dużo mniejszym stopniu prezentacji sprzętu informatycznego. Rozmawiano m.in. o kreatywności jako czołowej umiejętności XXI wieku  u nauczycieli i pokonywaniu biurokracji za pomocą technologii. Nauczyciele mieli również okazje wysłuchać wykładu Daniela Makusa, nauczyciela z Gimnazjum Piwoniego w Szczecinie gdzie uczniowie już od roku pracują na iPadach.

W godzinach popołudniowych 800 uczestniczących w zjeździe osób mogło skorzystać z oferty warsztatów tematycznych.  Wśród omawianych zagadnień znalazły się np. "Windows in the Clasroom", "Czy widżety mogą pomóc w lekcji", "Astronomia z komputerem" oraz "Facebook jako narzędzie społecznej edukacji w świeci".

Wiele zainteresowania wzbudziły stoiska wystawowe rozmieszczone w korytarzach szkoły podstawowej gdzie odbywała się konferencja. Swoją ofertę skierowaną do szkół zaprezentował Samsung, HP, Microsoft, Sad, Librus i inni.

Stoiska firmowe w korytarzach

Stoiska firmowe w korytarzach

Zainteresowanie konferencją było bardzo duże. Uczestnicy chcieli usłyszeć, zobaczyć i dotknąć jak najwięcej (na zdjęciu poniżej). Na korytarzach dyskutowano o e-dziennikach i wprowadzaniu Internetu do szkół. Dało się słyszeć opinie, ze w obecnych czasach nauczyciel musi wychodzić naprzeciw oczekiwaniom ucznia i spotykać się z nim nawet na Facebooku.

testowanie sprzętu

testowanie sprzętu