Cyfrowa burza

Wśród oferowanych przez firmę Canopus produktów do nieliniowej edycji wideo znajdują się karty adresowane zarówno do początkujących, jak i najbardziej wymagających użytkowników.

Wśród oferowanych przez firmę Canopus produktów do nieliniowej edycji wideo znajdują się karty adresowane zarówno do początkujących, jak i najbardziej wymagających użytkowników.

Karty firmy Canopus są cenione za stabilność, szybkość oraz bogate i dopracowane oprogramowanie. Firma oferuje jedyną w tej klasie cenowej kartę analogowo-cyfrową DVStorm, umożliwiającą realizację efektów w czasie rzeczywistym zarówno na wyjściach analogowych, jak i cyfrowych. Projektantów DVStorm z firmy Canopus nie zadowoliły możliwości powszechnie stosowanych w innych kartach RT kodeków sprzętowych DVxpress MX25 firmy C-Cube. Opracowali konstrukcję kodeka, która w połączeniu z technologią skalowalną dała doskonałe rezultaty - ze wzrostem mocy obliczeniowej komputera wyposażonego w kartę DVStorm zwiększają się również możliwości realizacji wielu efektów w czasie rzeczywistym. Do przeprowadzenia testu otrzymaliśmy kartę DVStorm w wersji SE, ze znanym programem do edycji wideo Adobe Premiere 6.0.

Minimalne wymagania DVStorm to system Windows 98/Me, lNT4.0/2000/XP, procesor Pentium III lub Athlon o częstotliwości powyżej 700 MHz, pamięć 256 MB RAM, jeden slot PCI oraz szybki i pojemny twardy dysk do zapisywania materiału wideo (stały transfer danych przekracza 20 MB/s). Oczywiście wymagania te pozwalają na stosowanie jedynie podstawowych funkcji, np. jednosekundowy efekt 2D oraz ruchomy napis.

Chcąc w pełni wykorzystać możliwości karty, należy mieć procesor o częstotliwości powyżej 1,5 GHz lub pomyśleć o systemach wieloprocesorowych, opartych np. na dwóch Athlonach MP. Instalacja karty jest prosta. Użytkowników innych kart RT może zdziwić, że jest widziana przez system jako jedno urządzenie zajmujące tylko jedno wolne przerwanie. Instalacja oprogramowania przebiegła bez problemu, ale w wypadku efektów 3D RT należało ściągnąć ze strony producenta odpowiednie uaktualnienie, usuwające konflikt z pakietem Xplode Basics.

DVStorm nie jest rozpoznawany przez system jako standardowa karta IEEE-1394 i dlatego niektóre niezależne programy do przechwytywania, takie jak Scenanalyzer Live, nie działają. Do podziału na ujęcia można jednak wykorzystać inną wersję Scenanalyzera i dokonywać podziału na poszczególne ujęcia już z przechwyconych plików AVI. Przechwytywanie niezależnie od używanego systemu Windows omija ograniczenie wielkości pliku do 2 GB. Umożliwia to system plików referencyjnych AVI, który dokonuje automatycznego podziału na sekwencje po 2 GB, łączone w programach edycyjnych i widziane jako cały plik.

Doskonale działające kluczowanie obrazu chrominancją

Doskonale działające kluczowanie obrazu chrominancją

Karta ma duże możliwości realizacji efektów w czasie rzeczywistym. Pozwala na jednoczesne miksowanie trzech strumieni wideo oraz nakładanie wielu warstw grafiki i napisów - ich liczba zależy jedynie od mocy obliczeniowej komputera. Oprócz wielu efektów 2D/3D realizowanych w czasie rzeczywistym przeliczaniu nie podlega również regulacja tempa odtwarzania. Duże możliwości oferują 24 wbudowane filtry wideo. Wśród nich są rzadziej używane, np. efekt płaskorzeźby, efekt obrazu rysowanego ołówkiem, oraz popularniejsze, np. rozmycia, wyostrzenia lub rewelacyjnie działający efekt starego filmu. Ponadto dostępne są rozbudowane możliwości korekcji balansu koloru z precyzyjnym kontrolowaniem parametrów przy użyciu programowego oscyloskopu i wektoroskopu. Rewelacyjnie działa kluczowanie obrazu chrominancją i luminancją oraz efekty PIP (obraz w obrazie). Efekt działania filtrów może obejmować zarówno obszar całego obrazu, jak i wybrany fragment. Do jego precyzyjnego ustalania bardzo się przydaje system klatek kluczowych. Dzięki temu DVStorm idealnie nadaje się przygotowywania materiałów reporterskich i operacyjnych, np. policyjnych, w których wymagane jest maskowanie rozmyciem lub mozaiką twarzy, numerów rejestracyjnych itp. A wszystko to dostępne w czasie rzeczywistym, gotowe do natychmiastowego nagrania na kasetę cyfrową bez żadnego przeliczenia. Scrubbing po osi czasu jest bardzo szybki i płynny. Doskonale działają klawisze JKL, umożliwiające szybkie odtwarzanie materiału zarówno do przodu, jak i do tyłu wraz z odsłuchem dźwięku. Jedną z opcji rozbudowy karty DVStorm jest sprzętowy moduł Storm Encoder, umożliwiający szybki zapis materiału w formacie MPEG-1 lub 2.

Producent Canopus Corporation, www.justedit.com

Informacje ARAM Multimedia, tel. (22) 8476040, www.aram.pl

Cena 8500 zł

Parametry techniczne

System wideo PAL/NTSC

Typ kodeka DV programowo/sprzętowy

Transfer danych 3 strumienie po 25 Mbit/s

Format obrazu 720x576 punktów (PAL), 720x480 punktów (NTSC)

Format dźwięku Stereo, 12/16 bitów 32 kHz, 16 bitów 44.1/48 kHz

Złącza cyfrowe 1 x IEEE-1394 (FireWire/i.LINK), DV 4-pin

Złącza analogowe 2 x S-Video i Composite

Złącza audio: 2 x Stereo Cinch (RCA) i Minijack