Cyfrowa dwudziestka

Prezentujemy 20 wybranych kamer cyfrowych najważniejszych na naszym rynku producentów. Ułożone w kolejności alfabetycznej urządzenia w każdym przypadku wystarczą do uwiecznienia na taśmie nagrania wysokiej jakości. Różnice w cenie - i to znaczne, wynikają z wielu czynników: dodatkowych funkcji, jakości optyki, wymiarów i renomy producenta. Kupując kamerę, warto o tym pamiętać.


Prezentujemy 20 wybranych kamer cyfrowych najważniejszych na naszym rynku producentów. Ułożone w kolejności alfabetycznej urządzenia w każdym przypadku wystarczą do uwiecznienia na taśmie nagrania wysokiej jakości. Różnice w cenie - i to znaczne, wynikają z wielu czynników: dodatkowych funkcji, jakości optyki, wymiarów i renomy producenta. Kupując kamerę, warto o tym pamiętać.

Canon MV5iMC

Niewielka, poręczna i wyjątkowo lekka (380 g) kamera Mini DV. Niestety, rozmiary okupione zostały dość wysoką ceną - ponad 5 tys. zł. Zgodnie z panującą modą w urządzeniu nie zabrakło gniazda kart pamięci (w formacie SD/MMC), na których można zapisać cyfrowe zdjęcia lub krótkie klipy, oraz złącza USB pozwalającego na transmisję strumieniową. Sercem kamery jest przetwornik CCD o rozdzielczości 0,8 mln pikseli i obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym. Nie zabrakło wejścia DV, dzięki któremu można nagrać na kasetę zmontowany film.

Canon MV550i

Cyfrowa dwudziestka

Canon MV5iMC

Cyfrowa dwudziestka

Canon MV550i

Cyfrowa dwudziestka

Canon MV650i

Cyfrowa dwudziestka

Canon MV150i

Cyfrowa dwudziestka

JVC GR-D20

Cyfrowa dwudziestka

JVC GR-DX-35

Cyfrowa dwudziestka

JVC GR-D70

Cyfrowa dwudziestka

JVC GR-DV500

Cyfrowa dwudziestka

Panasonic NV-GS50

Cyfrowa dwudziestka

Panasonic NV-DS60

Kamera dla podglądaczy. W półkilogramowe urządzenie o ciekawym wzornictwie wbudowano bowiem obiektyw Canona z aż 22-krotnym zoomem optycznym. Koniecznym uzupełnieniem jest oczywiście tryb filmowania w nocy, elektroniczny stabilizator obrazu - gdyby drżały nam ręce - oraz uchwyt na dodatkowe akcesoria, np. lampę wideo czy mikrofon kierunkowy. Wejście DV i gniazdo kart pamięci (formatu MMC/SD) to w urządzeniu tej ceny niezbędny standard. Podobnie z możliwością wykorzystania kamery do transmisji USB.

Canon MV650i

Interesująca stylistycznie kamera zbudowana na bazie nowego obiektywu Canona zapewniającego 22-krotny zoom optyczny. Posiadaczy atramentowych drukarek foto tej firmy powinna zainteresować możliwość bezpośredniego wydruku z aparatu (przez USB działa niestety tylko z modelami Cp-10, CP-100 oraz atramentówkami mającymi w nazwie "Direct Printing" ). Do wyposażonego w wejście DV i S-Video urządzenia można dołączyć najróżniejsze dodatkowe akcesoria - np. mikrofon kierunkowy. Kamera ma podświetlane przyciski funkcyjne - wygodne, jeśli kręcimy w ciemności, korzystając z nocnego trybu filmowania.

Canon MV150i

Efektownie wyglądająca kamera z obiektywem o 16-krotnym zoomie i przetworniku CCD 1,33 megapiksela. Urządzenie ma także gniazdo kart pamięci (MMC lub SD) oraz pełni funkcje aparatu cyfrowego i kamery internetowej. Dzięki cyfrowemu wejściu pozwala wgrać na kasetkę Mini DV zmontowany film z komputera. Szczególnie dobrze prezentuje się spory, 3,5-calowy wyświetlacz LCD. Większość ustawień kamery może zostać skorygowana ręcznie przez bardziej doświadczonych użytkowników. Dla nich także przygotowano zestaw filmowych efektów specjalnych.

JVC GR-D20

Kosztująca niecałe 2,5 tys. zł kamera jest skierowana do początkujących wideoamatorów. Świadczy o tym choćby brak wejścia DV lub takich dodatków, jak karty pamięci czy podłączenia do peceta i Internetu złączem USB. Nie szkodzi - swoje zadanie D20 może pełnić i bez takich gadżetów. Nie zabrakło natomiast tak przydatnych funkcji, jak choćby możliwości nagrywania w nocy, pilota zdalnego sterowania czy stabilizatora obrazu (przydatnego, gdy po dłuższej pracy drżą nam ręce). Sercem urządzenia jest przetwornik CCD o rozdzielczości 0,8 mln pikseli i obiektyw z 16-krotnym zoomem optycznym. Kamera została wyposażona także w analogowe wejścia i wyjścia obrazu i dźwięku.

JVC GR-DX-35

Do zadań specjalnych. Niewielkie rozmiary kamery ułatwiają ukrycie jej w kieszeni i filmowanie z ukrycia - oczywiście także po ciemku. Zbliżenie interesujących nas obiektów zapewni 16-krotny zoom optyczny, a o jakość nagrania zadba przetwornik CCD wielkości 0,8 mln pikseli. Gotowy film możemy przesłać łączem cyfrowym do komputera, zmontować i tą samą drogą zgrać na kasetę Mini DV. Dzięki złączu USB DX-35 może także służyć jako kamera internetowa, a dołączone oprogramowanie pozwala na tworzenie płyt Video CD. Kamera nie pozwala na wykonywanie cyfrowych zdjęć, za to umożliwia wysyłanie krótkich wideoklipów, np. pocztą elektroniczną.

JVC GR-D70

Poręczna kamera Mini DV z 16-krotnym zoomem optycznym i funkcją kamery internetowej. Co więcej, urządzenie potrafi także robić cyfrowe zdjęcia i klipy zapisywane na karcie pamięci MMC (w komplecie model o pojemności 8 MB). Krótkie sekwencje filmowe i zdjęcia można przesłać także łączem USB bezpośrednio do komputera, a stamtąd np. wysłać e-mailem znajomym. Podczas kręcenia amatorskich filmów przydadzą się zapewne możliwość pracy w ciemności oraz bogaty zestaw efektów cyfrowych i przejść do natychmiastowego zastosowania. Nie zabrakło też wszelkich potrzebnych połączeń - urządzenie wyposażono w wejścia (i oczywiście wyjścia) DV, Video oraz S-Video.

JVC GR-DV500

Kamera Mini DV dla wideo-amatorów poszukujących modelu nieco wyższej klasy. Urządzenie ma przetwornik CCD o rozdzielczości 1,33 mln pikseli, czyli więcej niż prezentowane obok inne modele JVC. Dzięki temu zyskuje jakość i wielkość cyfrowych zdjęć, które można wykonać za pomocą kamery. Choć żadna kamera nie zastąpi dobrego aparatu cyfrowego, DV500-ka z powodzeniem nadaje się do robienia zdjęć z wakacji, o ile nie zechcemy drukować ich na dużych odbitkach. Do popularnych funkcji, takich jak transmisja strumieniowa w Internecie po USB, wejścia DV czy zapisywanie na karcie pamięci krótkich klipów, dodano edytor tytułów oraz rozbudowaną sekcję efektów specjalnych, przejść itd. Przydatne jest także specjalne złącze umożliwiające dołączenie dodatkowych akcesoriów - lampy, mikrofonu itd.

Panasonic NV-GS50

Ważąca nieco ponad 400 g kamera Mini DV skierowana do bardziej wymagających użytkowników. Przetwornik o wielkości 0,8 mln pikseli, wejścia/wyjścia DV i S-Video oraz obiektyw zapewniający 10-krotny zoom optyczny to już niezbędne minimum w urządzeniach tej ceny. GS50 została dobrze przygotowana do pracy z otoczeniem komputerowym. Dzięki złączu USB 2.0 urządzenie może pełnić rolę kamery internetowej. Tą samą drogą przekopiujemy do komputera cyfrowe zdjęcia i krótkie klipy w najmodniejszym formacie MPEG4. Te same fotografie i filmiki można zapisać w kamerze na kartach pamięci SD lub MMC. Kamkorder Panasonica ma także wiele funkcji ułatwiających pracę wideoamatorom o większych aspiracjach. Mikrofon z zoomem, filtrowanie szumów wiatru i filmowanie w ciemności to tylko niektóre z nich.

Panasonic NV-DS60

Niedroga kamera cyfrowa dla użytkowników nie potrzebujących wymyślnych funkcji. Brak gniazda kart pamięci, wejścia DV czy transmisji internetowej rekompensuje atrakcyjna cena, prostota obsługi i niewielkie wymiary. Ważące niespełna pół kilograma urządzenie wyposażone jest w obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym oraz przetwornik CCD o 0,8 mln pikseli. Pozwala on także wykonywać cyfrowe zdjęcia o podwyższonej rozdzielczości, które są przesyłane do komputera archaicznym już, bo powolnym, złączem szeregowym. W kamerze nie zabrakło także elektronicznej stabilizacji obrazu, możliwości filmowania przy braku oświetlenia czy redukcji szumów wiatru. Kompletu dopełnia pilot oraz zdalny sterownik ułatwiający pracę w nietypowych pozycjach.