Cyfrowa dystrybucja w górę, sprzedaż DVD i Blu-ray w dół

Popularność oglądania filmów przez internet wzrosła o 18 proc. w pierwszej połowie 2011 roku ale w tym samym czasie sprzedaż DVD i Blu-ray spadła.

Cyfrowa dystrybucja w górę, sprzedaż DVD i Blu-ray w dół

Dyski optyczne

Ostatnio pisałem o tym, że koniec DVD jest bliski - najnowsze dane z brytyjskiego rynku potwierdzają tę hipotezę.

Jak wynika z danych British Video Association (BVA), popularność internetowego streamingu VoD wzrosła o 18 proc. w tym roku, ale... nie wystarczyło to do zrównoważenia spadku sprzedaży nośników optycznych takich jak DVD i Blu-ray. Całkowita sprzedaż dysków DVD i Blu-ray spadła o 8,1 proc. w pierwszej połowie tego roku.

Zobacz również:

  • Netflix - sprawdź najciekawsze filmy na Boże Narodzenie!

Cyfrowa dystrybucja VoD rośnie

- Cyfrowa dystrybucja rośnie i ma ogromny potencjał wraz ze wzrostem liczby urządzeń podłączonych do internetu, takich jak smartfony czy tablety - powiedziała Lavinia Carey, dyrektor generalny BVA.

W Wielkiej Brytanii są już 44 legalne serwisy VoD. Ciekawe, kiedy w Polsce dojdziemy do takiej liczby serwisów wideo na życzenie?

Spadek sprzedaży dysków DVD i Blu-ray to efekt kryzysu finansowego?

Jednak z drugiej strony spadek dochodów do poziomu ponad miliarda funtów jest zrozumiały. Druga fala kryzysu rozlewa się właśnie po świecie (bankructwo Grecji, zadłużenie USA). W takiej sytuacji trudno o wzrost sprzedaży domowej rozrywki czyli materiałów drugiej potrzeby jak płyty DVD czy Blu-ray. Możliwe, że w trochę lepszych warunkach ekonomicznych ten spadek sprzedaży dysków optycznych byłby znacznie mniejszy.

Źródło: WhatHiFi