Cyfrowa edycja filmów

Hewlett-Packard i Eastman Kodak utworzyły spółkę, której celem będzie opracowanie nowej technologii obróbki filmów wykonanych zarówno w technice tradycyjnej, jak i cyfrowej.

Nowa spółka Hewlett-Packarda i Eastman Kodaka ma opracować nowe metody, umożliwiające przesyłanie, obróbkę oraz wykonywanie odbitek zarówno tradycyjnych filmów, jak i fotografii cyfrowych za pośrednictwem Internetu. Aby opracować proste, cyfrowe urządzenie do obróbki fotografii, zostaną użyte techniki termicznego druku i obróbki cyfrowej Hewlett-Packarda oraz doświadczenia Kodaka w dziedzinie fotografii tradycyjnej i cyfrowej. W oświadczeniu przedstawiciele firm przekazali, że opracują nową technologię (Digital Inkjet Photofinishing), która w połączeniu z usługami sieciowymi umożliwi otrzymywanie przez Internet wydruków jakości fotograficznej.

Według umowy, właścicielami nie nazwanej dotąd spółki będą w równej części Kodak i HP. Spółka przewiduje osiągnięcie do 2005 r. sprzedaży rzędu od 500 mln do 1 mld USD. Rozpoczęcie sprzedaży produktów zaplanowano na 2001 r. Nad podobnym projektem pracują Shutterfly, firma oferująca cyfrowe wydruki fotograficzne, oraz . Dziś przedstawiono plany współpracy tych firm nad opracowaniem technologii cyfrowych wydruków fotograficznych.

Więcej informacji: www.news.com