Cyfrowa fotografia dla początkujących

Optio E10 to najnowszy kompaktowy aparat cyfrowy w ofercie firmy Pentax, przeznaczony przede wszystkim dla początkujących adeptów cyfrowej fotografii. Aparat charakteryzuje się czujnikiem obrazu o efektywnej rozdzielczości 6 mln pikseli oraz obiektywem umożliwiającym fotografowanie z trzykrotnym zbliżeniem optycznym.

Obsługę aparatu mniej zaawansowanym użytkownikom ułatwić powinien zwłaszcza tryb "Simple", który umożliwia automatyczną konfigurację ustawień aparatu. Parametry ekspozycji ustawiane są przez aparat samoczynnie w zależności od aktualnych warunków. Użytkownik może jedynie zmieniać rozmiar i jakość fotografii.

Cyfrowa fotografia dla początkujących

Pentax Optio E10

Inne dostępne w urządzeniu tryby pracy to m.in. portret, krajobraz, sport, scena nocna i film (aparat umożliwia także nagrywanie sekwencji wideo). Jak już wspomniano, w aparacie zastosowano matrycę CCD 1/2.5" o rozdzielczości 6,36 MP (rozdzielczość efektywna to 6 MP) oraz obiektyw 5,5 mm - 16,5 mm/F2,8-F4,8 (34mm - 102 mm w formacie 35 mm) i przetwornik obrazu A/D zapewniający gładkie przejścia tonalne.

Cyfrowa fotografia dla początkujących

Pentax Optio E10

Aparat zapisuje dane na kartach pamięci SD, dysponuje także wbudowaną pamięcią o pojemności 10 MB. Jest kompatybilny ze standardem PictBridge. Aparat jest już dostępny w sprzedaży w cenie 880 zł.

Więcej informacji: Pentax