Cyfrowa medycyna

ISDN umożliwia przeprowadzanie transmisji zabiegów oraz konsultacje medyczne na odległość. Towarzystwo Chirurgów Polskich powołało już nawet sekcję wideochirurgii.

Telekomunikacja Polska SA umożliwiła przeprowadzenie wideotransmisji skomplikowanej, dokonanej w technice laparoskopowej, operacji chirurgicznej, która odbyła się 31 marca w Szpitalu Powiatowym w Bartoszycach. Operację przeprowadził największy w Polsce autorytet w dziedzinie wideochirurgii prof. Edward Stanowski. Jej przebieg transmitowany był do sali konferencyjnej szpitala, podczas zjazdu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Chirurgów Polskich. Transmisja odbyła się za pomocą udostępnionych przez TP SA łączy ISDN (nowa usługa Octopus), umożliwiających przeprowadzanie wideokonferencji przy szybkości transmisji 64 lub 128 Kb/s.

Telekomunikacja Polska od dłuższego czasu promuje ISDN do zastosowań medycznych, gdyż usługi te umożliwiają przekazywanie na odległość zdjęć rentgenowskich, wykresów EKG, obrazów USG czy przeprowadzanie konsultacji ze specjalistami z innych krajów, co jest już powszechnie stosowaną metodą w Europie.


Zobacz również