Cyfrowa przyszłość


Pięknisie

Cyfrowa przyszłość

Komputerowe Bonsai.

Przemysł komputerów osobistych poczynił znaczne postępy w zakresie funkcjonalności urządzeń, ale ich forma pozostała w większości nie zmieniona. Obudowy, klawiatury, monitory i myszy są wciąż beżowe lub białe. Być może kupujemy Ferrari wydajności, jednak wciąż o wyglądzie Poloneza z lat 80.

Nowe modele, na przykład firmy Emachines EOne czy komputery-kombajny NEC Z1, też są tylko nieznacznie zmienione. Jednak przyszłe koncepcje mogą znacznie wyprzedzić naszą wyobraźnię, pozbawiając komputer na przykład obudowy. Intel reklamuje "otomanę PC", komputer domowy, który wykorzystuje procesor Pentium III, ekran ciekłokrystaliczny, bezprzewodową klawiaturę - wszystko wbudowane w otomanę. Urządzenie stapia się z pozostałym wyposażeniem mieszkania, a jednocześnie jest bardzo funkcjonalne. Producent drukarek Lexmark wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Kentucky zaprojektował przestrzeń biurową przyszłości. Wśród komponentów znalazły się między innymi: przezroczysty monitor, rozkładana klawiatura (która wygląda jak walizka techno), którą można przenosić w biurze i podłączać do dowolnego komputera; drukarka natryskująca papier i krzesło rejestrujące, kto na nim usiadł i dostosowujące się do upodobań tej osoby.

Lexmark znany jest zresztą z futurystycznych projektów urządzeń drukujących, które przedstawia dziennikarzom raz w roku na konferencji 2020 poświęconej drukowi. Na jednym z takich pokazów zaprezentowane zostały urządzenia, które w przyszłości mamy szanse ujrzeć w codziennym życiu. Wśród nich znalazły się: aparat cyfrowy połączony z minidrukarką (kopia pomysłu aparatów Polaroid), nieco zmodyfikowany produkt w postaci okularów z kamerą i minidrukarką, drukarka kioskowa (montowana na ścianie), która pozwala modyfikować i drukować zdjęcia z aparatów cyfrowych, wydajna drukarka sieciowa o fantazyjnych kształtach, drukarka ekologiczna czy wreszcie drukarka połączona z notatnikiem PDA. Wszystko są to projekty studyjne, lecz tak jak w wypadku samochodów projekty budzące duże zainteresowanie wdrażane są do produkcji (czego najlepszym przykładem jest chociażby Opel Tigra). Może już w niedalekiej przyszłości pojedziemy w Alpy wyposażeni w okulary przeciwsłoneczne sprzężone z drukarką.

Pewnego dnia wymienione gadżety mogą stać się przedmiotami codziennego użytku. Dopóki komputery będą coraz szybsze, mniejsze i tańsze, nie powinniśmy narzekać.

Nie wszędzie jednak dzieje się tak dobrze. Istnieje rynek, gdzie towary z wiekiem stają się większe, wolniejsze i droższe: liga piłki nożnej. Co więcej, ludzi to wciąż cieszy...

Ultraprzenośne komputery przyszłości

Małe jest piękne

Cyfrowa przyszłość

PRET-A-PORTABLE: czy jesteś gotowy, by wykorzystać komputer dla Xybernautów?

Dwadzieścia lat temu przenośna konsola firmy Celeco z grą w piłkę była bardzo zaawansowanym urządzeniem, podobnie jak komputery przenośne.

Liczba notebooków rośnie z roku na rok, również liczba towarzyszących nam gadżetów - pagerów, telefonów komórkowych, notatników elektronicznych, kamer cyfrowych, subnotebooków, odtwarzaczy MP3 i wszelkiego rodzaju konsoli.

Przy obecnym tempie rozwoju techniki będziemy wkrótce przypominać dobrze wyposażone cyborgi. Firma Xybernaut sprzedaje w pełni wyposażony komputer, który można nosić na sobie, zaopatrzony w Xyberkamerę i mały zakładany na głowę wyświetlacz. Kosztuje 5500 dolarów.

Co zrobić, by te przemiłe urządzenia nas nie przytłoczyły? Systemy bezprzewodowe, zaawansowane technologie wyświetlania i urządzenia zintegrowane pomogą utrzymać ciężar ultraprzenośnych komputerów na poziomie odpowiednim dla urządzeń przenośnych.

Nie ma też wątpliwości, że rozwój bezprzewodowej łączności notebooków będzie znacznie szybszy. Nowy komputer iBook firmy Apple może współpracować z bezprzewodowymi systemami LAN, nazywanymi AirPort, które pozwalają użytkownikom współdzielić dostęp do Internetu nawet z odległości 50 metrów od stacji bazowej.

Dell tworzy podobną bezprzewodową kartę LAN, w którą będą opcjonalnie wyposażone notebooki linii Latitude, i planuje podobną kartę do wszystkich swoich komputerów stacjonarnych i notebooków. Łatwo się domyślić, że inne firmy wkrótce postąpią podobnie.

Poza słowem "bezprzewodowy" określeniem robiącym karierę wśród użytkowników komputerów przenośnych jest też "konwergencja". PdQ Samrtphone firmy Qualcomm to doskonały przykład w pełni wyposażonego bezprzewodowego telefonu z wbudowanym organizerem Palm III. Może on automatycznie łączyć się z numerami przechowywanymi w Palmie, wyświetlać wiadomości tekstowe i wykorzystywać wszystkie aplikacje Palmu. Wiele podobnych urządzeń bezprzewodowych znajduje się w fazie rozwoju (patrz "Microsoft przyszłości").

Bezprzewodowość stosuje się nie tylko w komunikacji komputerowej. Nowy standard przemysłowy, nazywany Bluetooth, zaprojektowano z myślą o urządzeniach przenośnych, które dzięki niemu mogą wymieniać dane za pomocą fal radiowych, pod warunkiem, że znajdują się w odległości nie większej niż 12-15 m jedno od drugiego. Dzięki temu protokołowi możliwe jest zrobienie notatki z konferencji na Palm Pilocie i bezprzewodowy transfer do notebooka po powrocie do hotelu. W połowie roku pojawi się już pierwsze urządzenie wykorzystujące tę technologię.

Jakość obrazu komputerów przenośnych również się polepszy. Postęp w technologii diod organicznych (wyświetlacze używające elementów świecących naturalnie) umożliwi w ciągu pięciu lat opracowanie jaśniejszych ekranów o ostrzejszym obrazie. Będą one potrzebować mniej energii, ponieważ w przeciwieństwie do standardowych nie wymagają podświetlania.