Cyfrowa sztafeta

Ericsson T28.s, Siemens S25, Samsung SG2100, Nokia 3210... Dobrze, nie będziemy zdradzać więcej szczegółów. W boju o miejsce komórki wszechwag i wszech kategorii stanęło 39 aparatów.


Ericsson T28.s, Siemens S25, Samsung SG2100, Nokia 3210... Dobrze, nie będziemy zdradzać więcej szczegółów. W boju o miejsce komórki wszechwag i wszech kategorii stanęło 39 aparatów.

Cyfrowa sztafeta

Alcatel One Touch Easy DB

Zmodyfikowana wersja telefonu znanego już od dawna. Zmiany polegały na przystosowaniu go do pracy w dwóch systemach; pozostałe funkcje i parametry pozostały bez zmian.

Parametry technicze telefonów komórkowych
Cyfrowa sztafeta
Cyfrowa sztafeta

Wzornictwo tego modelu jednoznacznie wskazuje, do kogo jest skierowany. Krzykliwe kolory i przezroczysta obudowa spodobają się przede wszystkim młodszym użytkownikom, którzy zapewne określą go mianem "cool". Stosownie do tego dobrane zostały możliwości telefonu. W wersji Easy nie znajdziemy zaawansowanych funkcji i udogodnień, brakuje nawet pamięci na przechowywanie numerów telefonów, w związku z czym skazani jesteśmy na korzystanie z karty SIM. W wersji Pocket dodano alarm wibracyjny.

Jako ciekawostkę należy potraktować to, że w przypadku niespodziewanego rozładowania baterii możemy użyć trzech baterii tzw. paluszków. Podobny manewr można wykonać jeszcze tylko w przypadku Motoroli c160/d160. Prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest jednak niewielkie, gdyż akumulatory wystarczają aż na 270 godzin pracy - to wynik równie dobry, jak w przypadku telefonów Nokii.

Niestety, Alcatel nie zachwyca dbałością wykonania. Bateria jest umocowana zbyt luźno i nieco mocniejsze uderzenie sprawia, że wypada z telefonu. Również wysuwana antenka nie budzi zaufania - mamy wrażenie, że jeden nieostrożny ruch mógłby ją złamać.

#(+) Dwusystemowy (+) Długi czas pracy na bateriach (+) Oryginalne wzornictwo (+) Obsługuje tryb EFR (-) Niezbyt staranne wykonanie (-) Wysuwana antenka (-) Nie może przesyłać danych#
Cyfrowa sztafeta

Alcatel One Touch Pocket

Jeden z mocniejszych modeli Alcatela, pod względem możliwości plasuje się pośrodku stawki. Podobnie jak inne telefony tego producenta, również wersja Pocket wyróżnia się wyglądem. W tym przypadku jednak projektanci najwyraźniej zmierzali w stronę elegancji, nie krzykliwości.

Telefon jest przyjemny w obsłudze dzięki wygodnej klawiaturze i czytelnemu wyświet-3laczowi. Dodatkową zaletą jest alarm wibracyjny, dyskretnie informujący o połączeniu. Wbudowany kalendarz stanowi raczej gadżet niż naprawdę użyteczne narzędzie, ale do wykonania najprostszych zadań w zupełności wystarczy.

Jeżeli niespodziewanie wyczerpie się akumulator, istnieje możliwość skorzystania ze zwykłych baterii. To pomysł znany z innych modeli Alcatela i niektórych telefonów Motoroli.

Do największych wad należy krótki czas pracy przy użyciu baterii, który maksymalnie wynosi 65 godzin, z tym jednak zastrzeżeniem, że używanie funkcji alarmu wibracyjnego drastycznie go skraca. Wersja Pocket nie obsługuje połączeń konferencyjnych, podobnie jak drugi model Alcatela w naszym teście. Wysoka czułość i wygodna obsługa sprawiają, że telefon sprawdza się w codziennych zastosowaniach.

#(+) Alarm wibracyjny (+) Możliwość zewnętrznego zasilania (-) Tylko GSM 900 (-) Nie obsługuje połączeń konferencyjnych (-) Słabe baterie#
Cyfrowa sztafeta

Bosch GSM 509 Dual

Najprostszy model Bosha wśród telefonów dwusystemowych. Powinni się nim zainteresować przede wszystkim młodzi użytkownicy, poszukujący taniego telefonu do dzwonienia, pozbawionego całego zbędnego dla nich balastu.

Dla początkujących najważniejsza jest wygoda obsługi. Pod względem przejrzystości menu telefony Bosha okazują się lepsze nawet od produktów Nokii, słynących z ergonomii. Wszystkie potrzebne funkcje dostępne są natychmiast, bez zbędnego szukania. Komfort obsługi podnosi czytelny wyświetlacz i niezwykle wygodna klawiatura.

Jeżeli operator na to pozwala, Bosh GSM 509 może korzystać z trybu EFR, poprawiającego jakość dźwięku. Nie da się natomiast przy jego użyciu wysyłać danych ani faksów. Pozbawiony jest też alarmu wibracyjnego.

Bateria pozwala na 87 godzin ciągłej pracy. Oczywiście, każda rozmowa odpowiednio skraca ten czas. Nie jest to wynik rewelacyjny, ale możliwy do zaakceptowania, biorąc pod uwagę, że telefon nie został zaprojektowany z myślą o zastosowaniach profesjonalnych.

#(+) Dwusystemowy (+) Czytelne menu (+) Obsługuje tryb EFR (+) Dobry wyświetlacz (-) Nie może przesyłać danych#