Cyfrowa wizja świata wg AMD

Rok 2006 był dla AMD bardzo udany. Pomimo ostrej konkurencji ze strony Intela, firma osiągnęła sukces na polu procesorów serwerowych Opteron. Z artykułów, które prezentowaliśmy w ubiegłych tygodniach mogliście się dowiedzieć szczegółów na temat planów procesowych Intela i AMD na bieżący rok. Co zaś AMD zamierza zaprezentować w kolejnych latach i jaka jest strategia firmy względem produktów elektroniki użytkowej? Czy przejęcie ATI doprowadzi do powstania procesora ze zintegrowanym rdzeniem graficznym i jeśli tak, to kiedy go zobaczymy? Podczas targów elektroniki użytkowej CES mieliśmy okazję porozmawiać z Philem Hesterem, szefem pionu technologicznego AMD, który odpowiedział na te i inne pytania.

Cyfrowa wizja świata wg AMD

PC World: Rozmawialiśmy z twoimi kolegami w ATI o zaprezentowanej na targach CES nowej karcie telewizyjnej TV Wonder (model digital calble tuner, który jako pierwsza karta na świecie pozwala na odbiór kablowej telewizji HDTV i jest wyposażony w czytnik kart warunkowego dostępu pozwalający na oglądanie także płatnych kanałów HD) i o działaniach AMD dotyczących platformy AMD Live. Wygląda na to, że obie firmy, teraz już połączone pracują nad podobnymi zagadnieniami. Czy zauważasz różnice w podejściu dostawców płatnych treści do użytkowników elektroniki użytkowej i produktów komputerowych? Jak zapatrują się oni na kwestie bezpieczeństwa w Sieci i dystrybucji płatnych materiałów wśród użytkowników pecetów ?

Phil Hester: Moim zdaniem firmy zajmujące się dystrybucją filmów wideo wśród użytkowników PC nauczyły się bardzo dużo od koncernów, które dużo wcześniej rozpoczęły sprzedaż muzyki w Internecie. Dlatego też bardzo dużo uwagi przykłada się do całego łańcucha dystrybucji filmów, szczególnie wtedy, kiedy mówimy o filmach w wysokiej rozdzielczości. Firmy oferujące materiały w standardowej rozdzielczości nie są tak wyczulone na kwestie zabezpieczeń przed kopiowaniem. Problemy zaczynają się jeśli rozmawiamy o dystrybucji w Sieci wideo o wysokiej jakości technicznej (HD). Naszym zdaniem dużo dobrego w tej kwestii wprowadza nowy system operacyjny Vista, który ma rozbudowane funkcje DRM. Jeśli podłączymy do Visty przystawkę set-top box taką jak np. nasz zewnętrzny tuner HDTV TV Wonder (piszemy o nim w osobnym materiale - redakcja), to okaże się, że taki tandem jest dobrze zabezpieczony przed nieautoryzowanym kopiowaniem filmów, a to pozwala użytkownikom pecetów na uzyskanie dostępny do treści, które wcześniej ze względów bezpieczeństwa były niechętnie dystrybuowane w Sieci przez koncerny filmowe.

Phil Hester

Phil Hester - dyrektor działu technologii w koncernie AMD, odpowiedzialny za wyznaczanie strategii rynkowej firmy w sektorze mikroprocesorów. Zasiada również w fotelu prezesa AMD Technology Council.

Przed podjęciem pracy w AMD przez 23 lata był zatrudniony w IBM, gdzie m.in. zasiadał w radzie IBM Corporate Technology Council.

Ukończył studia na Uniwersytecie Stanowym w Teksasie.

Dodatkowe usługi i łączenie urządzeń elektroniki użytkowej z komputerami moim zdaniem stwarza dużą szansę dla nas, specjalistów w segmencie procesorów 3D. Sądzimy, że praktycznie każdy widz, chciałby teraz dysponować interfejsem wykorzystującym możliwości graficznych procesorów 3D. Jeśli wrócisz wspomnieniami do początków komputerów PC to mniej więcej w połowie lat 80-tych dominowała generacja komputerów 286, do których można było dołączyć koprocesor matematyczny 287. Tylko niewielka część użytkowników kiedykolwiek kupiła koprocesor, ponieważ go nie potrzebowała. Podobna sytuacja dotyczyła procesorów 386. Dopiero zintegrowanie tego elementu w procesorach 486 doprowadziło do tego, że system operacyjny i aplikacje zaczęły standardowo obsługiwać ten dodatek. Myślę, że z podobną sytuacją mamy teraz do czynienia w segmencie grafiki 3D. Moim zdaniem do 2009 roku każdy komputer PC będzie wyposażony w układ graficzny 3D. Nie tylko gracze lecz każdy użytkownik otrzyma standardowo grafikę 3D i to bez konieczności kupowania dodatkowej karty graficznej.

Jeśli popatrzysz na produkty prezentowane na tegorocznych targach CES, to okaże się, że praktycznie każde urządzenie elektroniki użytkowej zmierza w kierunku integracji z pecetem. Telewizory HD wyposażane są w nowe elementy wyposażenia ze świata PC, nie mówiąc już o nowoczesnych konsolach gier. Widać, że pecet jest wręcz stworzony do tego, aby w świecie elektroniki użytkowej odgrywać najistotniejszą rolę. Wydaje mi się jednak, że urządzenia elektroniki użytkowej wymagają całkowicie nowych procesorów, które będą różniły się od produktów PC. Myślę tu o naszym nowym procesorze, który nazywamy APU - Accelerated Processing Unit. Ma to być układ, który korzysta z najlepszych rozwiązań architektury x64, obsługuje rozszerzenia 64-bitowe i dodatkowo może przetwarzać grafikę.