Cyfrowe antyki - sprawdź, ile warta jest Twoja kolekcja

Z pewnością w szafach i piwnicach wielu naszych czytelników spoczywają najróżniejsze wiekowe komputery - zapomniane i od lat nieużywane. Kiedyś były demonami prędkości i zadziwiały wszechstronnością, jednak dziś wydają się tylko reliktem przeszłości. Okazuje się jednak, że niektóre stare komputery wraz z upływam lat nabrały sporej wartości - maszyny, które kilkadziesiąt lat temu warte były po kilkaset USD dziś na internetowych aukcjach osiągają zawrotne ceny, sięgające tysięcy USD. Nasi koledzy z amerykańskiego magazynu PC World postanowili przygotować listę najciekawszych kolekcjonerskich komputerów - oto ona!

1. Altair 8800 (producent: MITS)

Rok wprowadzenia na rynek: 1975; liczba sprzedanych urządzeń: dziesiątki tysięcy egzemplarzy; cena w chwili premiery rynkowej: 400 USD (zestaw do złożenia), 621 USD (złożony); aktualna cena: od 2000 USD wzwyż.

Altair 8800 (fot. Vintage-Computer.com)

Altair 8800 (fot. Vintage-Computer.com)

Jeden z najsłynniejszych komputerów osobistych wszechczasów sprzedawany był w postaci zestawu komponentów do samodzielnego montażu. Maszyna wyposażona była w niesłychanie wydajny procesor Intel 8080. Altair nie był co prawda pierwszym mikrokomputerem na rynku, jednak zdaniem wielu historyków to właśnie on zapoczątkował komputerową rewolucję - stał się bowiem niezmiernie popularny wśród hobbystów, co zaowocowało powstaniem liczny odmian, dodatków i aplikacji. Być może słyszeliście kiedyś o niewielkiej firmie, która dostarczyła oprogramowanie dla tej maszyny - było to założone przez panów Gatesa i Allena niewielkie przedsiębiorstwo o nazwie Micro-soft.

2. Alto (Xerox)

Rok wprowadzenia: 1973; szacowana produkcja: kilka tysięcy egzemplarzy; cena w chwili premiery rynkowej: nigdy nie był dostępny w sieci sprzedaży; aktualna cena: 5000 - 10000 USD.

Xerox Alto (fot. Digibarn.com)

Xerox Alto (fot. Digibarn.com)

Od premiery Alto minęły już 34 lata, a większość komputerów wciąż korzysta z rozwiązań wprowadzonych w tym urządzeniu. Graficzny interfejs użytkownika, mysz, obsługa sieci, - w komputerach innych firm te technologie pojawiły się dopiero w kilka lat po premierze maszyny Xeroksa. Komputery Alto nie były nigdy dostępne w sklepach - producent wyprodukował kilka tysięcy tych maszyn i udostępnił je amerykańskim uczelniom wyższym. Zwykli klienci z innowacji, które pojawiły się w Alto mogli skorzystać dopiero kilka lat później, gdy Xerox zaprezentował komputer o nazwie 8010 Star Information System.

3. Apple 1 (Apple Computer)

Rok wprowadzenia na rynek: 1976); liczba sprzedanych urządzeń: kilkaset; cena w chwili premiery rynkowej: 666,66 USD; aktualna cena: od 15000 do 25000 USD.

Apple 1 (fot. Oldcomputers.net

Apple 1 (fot. Oldcomputers.net

Apple 1 właściwie nie miał być komputerem - Steve Jobs i Steve Wozniak zamierzali sprzedawać go hobbystom w postaci płyty PCB do samodzielnego montażu, jednak zamówienie złożone przez jeden z pierwszych kalifornijskich sklepów komputerowych (Byte Shop) sprawiło, iż założyciele Apple'a zdecydowali się na umieszczenie płyty w drewnianej obudowie ze zintegrowaną klawiaturą. Warto wspomnieć, że był to jeden z pierwszych takich komputerów. Dziś Apple 1 jest rzadkością - dlatego na aukcjach osiąga zawrotne ceny.