Cyfrowe nowości

Początek jesieni to jednocześnie koniec sezonu ogórkowego. Producenci sprzętu do fotografii cyfrowej przygotowali dla nas kilka nowych, interesujących propozycji.

Początek jesieni to jednocześnie koniec sezonu ogórkowego. Producenci sprzętu do fotografii cyfrowej przygotowali dla nas kilka nowych, interesujących propozycji.

Cyfrowe nowości

FujiFilm MX-1700 Zoom

Fala zainteresowania aparatem MX-700 jeszcze nie opadła, a FujiFilm już rozpoczyna sprzedaż swojego najnowszego produktu. Zamknięte w aluminiowej, bardzo estetycznej obudowie urządzenie oferuje więcej niż wcześniejszy model. Przede wszystkim zmieniono obiektyw. Teraz możliwe jest skorzystanie z funkcji optycznego zoomu (ekwiwalent zakresu, w jakim zmienia się ogniskowa, to około 35-114 mm w odniesieniu do zdjęć małoobrazkowych). Obiektyw złożony ze szklanych, asferycznych soczewek mieści się w bardzo małej obudowie. Funkcjonalność zwiększa opcja Macro pozwalająca fotografować z odległości ok. 20 cm. Panel sterowania i 2-calowy barwny wyświetlacz LCD, umieszczone na obudowie, przypominają te z MX-700. Identycznie przebiega nawigacja po wewnętrznym menu. Aparat jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia po około trzech sekundach od włączenia. Uzyskane fotografie są wysokiej jakości, choć ich rozdzielczość nie zadowoli najbardziej wymagających użytkowników (maksymalnie 1280 x 1024 piksele).

MX-1700 Zoom zapisuje zdjęcia na kartach SmartMedia 3,3 V. Czułość aparatu odpowiada czułości ISO 125. Urządzenie zasila akumulator litowo-jonowy.

<HR SIZE="1">

Cyfrowe nowości

Canon S10

Światowa premiera aparatu Canon S10 była przewidywana na październik bieżącego roku. Dane o aparacie, choć niezupełnie kompletne, udostępniono jednak już w momencie przygotowywania tego artykułu. S10 reklamowany jest jako najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat wyposażony w 2-milionową matrycę, zoom optyczny i lampę błyskową. Aparat jest rzeczywiście niewielki. Jego serce to przetwornik CCD, składający się z 2,1 miliona pikseli. Obiektyw ma zmienną ogniskową. Zakres, w jakim można dokonać regulacji, odpowiada zakresowi od 35 do 70 mm do aparatów małoobrazkowych. Na tylnej ściance umieszczono barwny ekran LCD. Nośnikiem, na jakim zapisywane są zdjęcia, są karty Com-pactFlash. Efektywną czułość zastosowanej matrycy regulujemy samodzielnie, maksymalnie uzyskując ekwiwalent 400 w skali ISO. Komunikacja S10 z PC przebiega różnie. Właścicielom starszych komputerów pozostawiono możliwość przesyłu zdjęć przez port szeregowy. Znacznie sprawniej przebiega jednak transfer przez złącze USB. Istnieje także możliwość podłączenia nowego aparatu Canon do odbiornika telewizyjnego pracującego w systemie PAL lub NTSC.

W zestawie, oprócz samego urządzenia, miał się znajdować komplet kabli, dwie płyty CD z oprogramowaniem oraz karta pamięciowa.

<HR SIZE="1">

Cyfrowe nowości

Sony DCR-P100

Najnowszy kamkoder cyfrowy Sony - DCR-P100 - to pierwsza kamera wideo umożliwiająca zapis zdjęć lepszej, niż w zwykłych kamerach MiniDV, jakości. Pozostałe charakterystyczne cechy DCR-P100 to przede wszystkim niewielkie rozmiary (podobne to gabarytów walkmana) oraz możliwość pracy z modułami Memory Stick.

Rozmiary zapisywanych przez nowy kamkoder Sony zdjęć są blisko trzykrotnie większe niż wcześniejszych modeli. Zdjęcia o rozdzielczości 1152x864 pikseli być może nie zachwycą amatorów cyfrowych fotografii, ale...

Zaletą DCR-P100 jest "pojemność" urządzenia. Jeśli zdecydujemy się na zakup opcjonalnej karty 64 MB, kamera zmieści ponad 300 zdjęć. Na dołączonej w zestawie karcie 4 MB można zapisać zaledwie 18. Oprócz trybu o maksymalnej rozdzielczości mamy też opcję pracy ze zdjęciami o rozmiarach 640x480 punktów.

DCR-P100 jest bardzo małym urządzeniem. Jego rozmiary to około 63x126x124 mm. Oprócz funkcji fotograficznych kamera ma się też czym pochwalić, jeśli chodzi o nagrywanie ruchomego obrazu. Należy też zauważyć możliwość filmowania w podczerwieni, zoom optyczny (10x) i cyfrowy (120x) oraz zestaw cyfrowych filtrów, których działaniu poddać można swoje nagrania.

Dobrze rozwiązano przesył wykonanych kamerą zdjęć do PC. Dostępne są adaptery: PCMCIA (MSAC-PC2) i pracujący ze zwykłymi stacjami dysków (MSAC-FD1A) pomagające w odczycie kart Memory Stick. Producent zaszył też w DCR-P100 opcję transferu danych przez bezprzewodowe złącze I-R.

Podczas kadrowania ujęć korzystać możemy z wbudowanego, obrotowego 2,5-calowego wyświetlacza.