Cyfrowe projektory w kinach już wkrótce?

Największe hollywoodzkie studia filmowe porozumiały się w sprawie unifikacji technicznych standardów przejścia na system cyfrowej projekcji filmów w kinach. Pozwoli to właścicielom kin na wymianę projektorów na takie, które obsłużą obrany standard.

Produkcja i dystrybucja filmów jest bardzo kosztowna. Zmusza to wytwórnie do szukania oszczędności gdzie tylko się da. Cyfrowa dystrybucja jest zdecydowanie tańsza niż tradycyjne rozpowszechnianie kopii na taśmach. Koszt produkcji jednej kopii filmu waha się w tym momencie od 1000 do 1200 USD. Ponieważ kopię cyfrową można będzie rozpowszechniać drogą elektroniczną lub na płytach, koszty będą jedynie częścią tego, co trzeba zapłacić teraz.

Dotychczas kina nie decydowały się na inwestycję w projektory do wyświetlania cyfrowo nagranych filmów z obawy, że model, który zakupią, okaże się po pewnym czasie bezużyteczny w związku ze zmianą standardu. Nie można przewidzieć, ile zajmie "przejście" kin na wyświetlanie filmów przez projektory cyfrowe. Koszty są dość duże, gdyż najtańsze urządzenie kosztuje około 100 tys. USD. Rozważane są propozycje, by koszt zakupu podzielić między właścicieli kin i wytwórnie.


Zobacz również