Cyfrowe szaleństwo fotografowania

Mało popularna w Polsce firma SAMPO do swej bogatej oferty, obejmującej m.in. monitory CRT, panele LCD, telewizory, faksy, odtwarzacze DVD, dołączyła teraz serię niedrogich aparatów cyfrowych.

Mało popularna w Polsce firma SAMPO do swej bogatej oferty, obejmującej m.in. monitory CRT, panele LCD, telewizory, faksy, odtwarzacze DVD, dołączyła teraz serię niedrogich aparatów cyfrowych.

To, co wyróżnia aparaty SAMPO wśród konkurencji, to - oprócz atrakcyjnych cen - ciekawie i ergonomicznie zaprojektowane obudowy dostępne w różnych wersjach kolorystycznych.

Najprostszy model - DCE-352 - posiada układ optyczny, zbudowany na podstawie matrycy złożonej z 350 tys. pikseli. Użytkownik ma do wyboru jeden z 2 trybów fotografowania: wysokiej jakości (zdjęcia o rozdzielczości 640 x 480 pikseli) oraz niskiej jakości (320 x 240). Zdjęcia przechowywane są na wbudowanej karcie pamięci Flash o pojemności 8 MB. Dodatkową funkcją jest możliwość wykonywania zdjęć seriami (4 na sekundę), które poddawane są sprzętowej kompresji JPEG. Karta pamięci pozwala na przechowywanie 120 zdjęć wysokiej jakości i 240 niższej. Komunikacja z komputerem odbywa się za pośrednictwem interfejsu USB. Waga urządzenia to 110 g.

O jeden stopień wyżej w ofercie plasuje się model DCE-340M, który posiada układ optyczny taki sam, jaki znalazł się w modelu DCE-352. Ciekawostką jest to, że aparat ten może służyć także jako odtwarzacz plików muzycznych MP3. Istotnym udoskonaleniem jest wyposażenie DCE-340M w gniazdo pozwalające na instalację wymiennych kart CompactFlash o pojemnościach 8, 16, 32, 64 i 128 MB. Model ten nie umożliwia jednak seryjnego wykonywania zdjęć.

Najbardziej zaawansowanym aparatem nowej serii jest produkt o symbolu DCE-531MVL, który oprócz wykonywania zdjęć i odtwarzania plików MP3, dodatkowo zawiera funkcję dyktafonu. Zastosowana matryca układu optycznego składa się z 1,3 mln pikseli, co pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości do 1280 x 1024 piksele. Produkt ma również wbudowany ekran LCD TFT o przekątnej 1,8 cala. Karta pamięci o pojemności 8 MB pozwala na przechowywanie 30 zdjęć wysokiej rozdzielczości (1280 x 1024) lub 120 zdjęć niższej rozdzielczości (640 x 480). W przeciwieństwie do pozostałych 2 urządzeń serii model ten umożliwia manualną regulację ostrości. Waga aparatu wynosi 155 g.


Zobacz również