Cyfrowe życie Intela

Na targach CeBIT 2004 Intel przedstawił wizję cyfrowego życia wykraczającą daleko poza cztery ściany domu. Zaprezentowano elektronikę użytkową mającą być wyposażeniem cyfrowego domu, a także mobilne biuro zainstalowane w „cyfrowym” samochodzie BMW.

Uproszczenie cyfrowego domu

Intel jest jednym z członków-założycieli „Digital Home Working Group” (DHWG). Skupiająca ponad 100 firm z branży PC i elektroniki użytkowej grupa robocza opracowuje powszechne standardy umożliwiające dostarczanie treści i sprzętu dla cyfrowego domu.

„Dzięki wykorzystaniu standardów DHWG urządzenia pochodzące od różnych producentów będą mogły komunikować się ze sobą w celu wymiany muzyki, wideo, zdjęć i innych danych. Przekaz będzie odbywał się bezprzewodowo, z wykorzystaniem nowoczesnych, zweryfikowanych technologii radiowych, takich jak Wireless LAN, Bluetooth, GPRS i UMTS – zależnie od środowiska i potrzeb urządzenia.”

Kluczowym elementem cyfrowego domu jest najnowszy procesor Intel Pentium 4E.

W drugim kwartale 2004 roku na rynek trafią nowe chipsety (nazwy kodowe: Alderwood i Grantsdale) zapewniające lepsze wykorzystanie możliwości procesora Intel Pentium 4. Grantsdale, dzięki technologii „Dual Independent Display”, umożliwi równoległe wyświetlanie dwóch różnych obrazów na oddzielnych monitorach. Obydwa chipsety będą obsługiwały szybkie pamięci DDR2. Komputer wyposażony w chipset Grantsdale będzie mógł również pełnić funkcję bezprzewodowego punktu dostępowego. Dodatkowe udoskonalenia to m.in. technologia PCI Express oraz High Definition Audio.

Cyfrowy samochód

Powstały we współpracy z BMW, Hewelett-Packard i Oracle samochód jest mobilnym biurem. Został zaprojektowany z myślą o ludziach, którzy chcą czerpać korzyści z najnowszych technologii komputerowych podczas podróży. Prototyp BMW serii 7 jest wyposażony w tablet PC z technologią mobilną Intel Centrino, drukarkę i faks. Łączność zapewnia technologia GPRS i UMTS oraz punkt dostępowy WLAN.

Entertainment PC

Entertainment PC to urządzenie zaprojektowane z myślą o odtwarzaniu muzyki, wideo, wyświetlaniu zdjęć i obsłudze gier. Możliwe jest również przesyłanie magazynowanych danych na inne urządzenia z wykorzystaniem sieci bezprzewodowej. Entertainment PC jest wyposażony w tuner telewizyjny, cichy wentylator oraz interfejsy niezbędne do podłączenia systemów telewizyjnych i Hi-Fi. Klawiaturę zastępuje pilot zdalnego sterowania. Pierwsze entertainment PC trafią na rynek w drugiej połowie bieżącego roku.


Zobacz również