Cyfrowej ciemnia od Adobe

Adobe Photoshop Lightroom to jedna z popularniejszych aplikacji dla profesjonalnych fotografików – zobaczmy, co nowego przynosi nowa generacyjnie wersja 2.0.


Adobe Photoshop Lightroom to jedna z popularniejszych aplikacji dla profesjonalnych fotografików – zobaczmy, co nowego przynosi nowa generacyjnie wersja 2.0.

Firma Adobe Systems udostępniła pod koniec lipca br. finalną wersję aplikacji Lightroom 2.0 - oprogramowania służącego do obróbki cyfrowych zdjęć. Aplikacja umożliwia import oraz przetwarzanie fotografii wprost z urządzeń elektronicznych, a następnie pozwala zarządzać zbiorami i składać je w prezentacje.

Pierwszą betę Adobe Lightroom wydano na początku kwietnia br. i po niespełna czterech miesiącach w ręce użytkowników oddana została finalna wersja "cyfrowej ciemni". Druga odsłona aplikacji przynosi szereg zmian i nowości w stosunku do poprzedniej edycji programu oznaczonej numerem 1.4.1.

Na dwa monitory

Adobe Lightroom 2.0 współpracuje z platformami Windows oraz Mac OS (szczegółowe wymagania znajdziesz w ramce). Nowa wersja oprogramowania doczekała się w końcu wsparcia dla 64-bitowych procesorów. Instalator produktu wykrywa sam typ środowiska operacyjnego, a następnie instaluje odpowiednią wersję Lightroom. Inną istotną nowością, długo wyczekiwaną przez sympatyków Lightrooma, jest obsługa systemów dwumonitorowych, co znacząco ułatwia wizualną obróbkę fotografii. W wersji beta aplikacji opcja ta potrafiła sprawić niemałe problemy, finalna edycja programu radzi sobie jednak z dwoma wyświetlaczami bez zarzutu.

Wymagania systemowe Adobe Lightroom 2.0

System Windows:

Procesor: Intel Pentium IV lub podobny

Pamięć operacyjna: 1 GB

Dysk twardy: minimum 1 GB wolnej przestrzeni

Ekran: rozdzielczość minimum 1024 x 768 pikseli

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows XP z dodatkiem SP2 lub nowszym, Windows Vista Home Premium, Business, Ultimate lub Enterprise (certyfikat dla wersji 32- i 64-bitowych)

System Mac OS:

Procesor: PowerPC G4 lub lepszy

Pamięć operacyjna: 1 GB

Dysk twardy: minimum 1 GB wolnej przestrzeni

Ekran: rozdzielczość minimum 1024 x 768 pikseli

Obsługiwane systemy operacyjne: Mac OS X 10.4 lub Mac OS X 10.5

Wiele nowości

Efektowny optycznie, grafitowy interfejs Lightroom jest dość skomplikowany i wymaga nabrania wprawy.

Efektowny optycznie, grafitowy interfejs Lightroom jest dość skomplikowany i wymaga nabrania wprawy.

Wśród wielu nowości najistotniejsze wydają się być usprawnienia w modułach Library, Develop oraz Print. Po pierwsze, uproszczona została biblioteka. W starszych wersjach Lightrooma moduł ten był dosyć chaotycznie zbudowany i był niezbyt intuicyjny dla użytkownika. Elementy w Library zostały inaczej rozmieszczone i teraz o wiele łatwiej odnaleźć dany moduł. Poza tym dodano nowe filtry sortowania wg lokalizacji (m.in. kraj, województwo, miasto) czy czasu (miesiąc, rok) i usprawniono mechanizm budowania kolekcji. W Develop zaimplementowano nowe narzędzia edycyjne oraz poprawiono techniki odpowiadające za automatyczne korygowanie zdjęć i usprawniono mechanizmy zarządzania pamięcią (dotyczy to głównie środowisk 64-bitowych). Lightroom 2.0 ma także wiele zmian w module Print. Po pierwsze, dodano opcję drukowania do formatu .jpg oraz zaimplementowano funkcję wielodruku w postaci fotoksiążek. Po drugie, usprawniono algorytm wyostrzania do druku, który bazuje na 16-bitowym Photokit Sharpener, który znajduje się w Mac OS X 10.5.

Usprawniony został interfejs aplikacji. Bardziej intuicyjne pogrupowanie narzędzi sprawia, że użytkownik traci mniej czasu na znalezienie konkretnej opcji, przez co obróbka zdjęć zajmuje mniej czasu i jest przyjemniejsza.

Poza samym Lightroomem 2.0, Adobe udostępniło także trzy zestawy SDK (Software Development Kit), które pozwalą programistom oraz deweloperom rozbudowywać aplikację o dodatkowe narzędzia czy wtyczki. Obecnie dostępne pakiety umożliwiają rozszerzać funkcjonalność programu z zakresu obsługi metadanych, eksportowania zdjęć oraz tworzenia galerii w standardach Flashi HTML.

Lightroom 2.0 to także lepsza integracja z innymi narzędziami firmy Adobe, w szczególności z Photoshopem, oraz usprawnienia z zakresu obsługi urządzeń zewnętrznych, podłączanych do komputera. Poza tym dodano obsługę dla plików RAW stosowanych w nowych aparatach cyfrowych.

Informacje:http://www.adobe.com/products/

Cena: 300 USD

Plusy i minusy:

+ duże możliwości aplikacji

+ istnienie edycji 64-bitowej

+ prostota w użytkowaniu

- wysoka cena

- brak polskiej wersji językowej

Ocena: 8/10

Podsumowanie: Adobe Lightroom 2.0 powinien przypaść do gustu wszystkim miłośnikom cyfrowej obróbki zdjęć, nie tylko profesnonalistom.