Cyfrowidy w akcji

Tegoroczny sezon jesienno-zimowy zaskoczył nas wysypem nowych modeli cyfrowidów. Czy to znaczy, że krążek DVD zastąpi wysłużoną kasetę VHS? Niestety, na razie barierą jest cena takich urządzeń.

Tegoroczny sezon jesienno-zimowy zaskoczył nas wysypem nowych modeli cyfrowidów. Czy to znaczy, że krążek DVD zastąpi wysłużoną kasetę VHS? Niestety, na razie barierą jest cena takich urządzeń.

Część z nich zapisuje filmy bezpośrednio na krążki DVD, a niektóre, tak jak opisywany przez nas model Panasonica, oprócz wypalarki DVD, ma także wbudowany dysk twardy. Taka kombinacja jest najdoskonalsza, niestety wiąże się z bardzo wysoką ceną. Dyski twarde stosowane w cyfrowidach osiągają już pojemność 200 GB. Spośród modeli dostępnych na rynku polskim to właśnie sprzęt Panasonica ma najpojemniejszy dysk, tj. 80 GB. Jest to wielkość wystarczająca do przechowywania na "twardzielu" sporej kolekcji filmów i zarchiwizowanych audycji telewizyjnych. Filmy to jednak nie jedyny materiał, który może się znaleźć na dysku twardym. Mogą to być także zdjęcia oraz pliki muzyczne.

Cieszy fakt, że do grona producentów oferujących atrakcyjne cenowo nagrywarki DVD dołączył w końcu Pioneer. Przetestowaliśmy najtańszy model DVD-R/-RW w jego ofercie, niebawem zaprezentujemy także wersje wyposażone we wbudowane dyski twarde. Na razie będą to jedyni konkurenci dla modeli Panasonica od ponad roku oferujący podobne urządzenia. Z zadowoleniem odnotowaliśmy także pojawienie się dwóch nowych wypalarek DVD firmy Sony. Koncern ten długo zwlekał z prezentacją takich produktów, jednak w momencie premiery zaskoczył nas, bowiem wprowadził urządzenia, które mogą pracować nie tylko z płytami DVD+RW, lecz także DVD-R/-RW. Zaczyna więc tworzyć się sytuacja bardzo korzystna dla klientów, a analogiczna do tej, która zaistniała w przypadku odtwarzaczy DVD, gdy pojawiły się urządzenia potrafiące odtwarzać muzykę z płyt SACD i DVD-Audio. Już niedługo nie będziemy musieli zastanawiać się nad tym, jaki format wybrać i jaką kupić nagrywalną płytkę DVD. Rozwianie problemu stanowią uniwersalne nagrywarki i odtwarzacze DVD - test dwóch takich modeli prezentujemy w tym numerze. Propozycją ze średniej kategorii cenowej jest wieloformatowy model Pioneera DVD 565A, który ma wszelkie zadatki na to, by zostać rynkowym przebojem. Dla wymagających użyt-kowników przygotowaliśmy test odtwarzacza - Denona DVD 2200. To urządzenie o ogromnych możliwoś-ciach, które sprawdzi się w dowolnym systemie kina domowego. Taki odtwarzacz warto podłączyć do projektorów, które opisujemy na kolejnych stronach. Po raz pierwszy testowaliśmy model JVC wykonany w mało popularnej, lecz bardzo dobrej technologii D-ILA. Drugie urządzenie - Optoma H56 - to model DPL, który zastąpił testowaną już w naszym magazynie Optomę H55. Postęp jest bardzo wyraźny, dlatego zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami testów.