Cyfrówka dla ciebie

Systematycznie testujemy kolejne modele aparatów cyfrowych, a wyniki przedstawiamy na łamach PCWK. W każdym z tych opisów znajdziesz informacje na temat możliwości i funkcji, jakimi dysponuje dany aparat. O tym, do czego służą i czy są ci przydatne, dowiesz się z tego artykułu.


Systematycznie testujemy kolejne modele aparatów cyfrowych, a wyniki przedstawiamy na łamach PCWK. W każdym z tych opisów znajdziesz informacje na temat możliwości i funkcji, jakimi dysponuje dany aparat. O tym, do czego służą i czy są ci przydatne, dowiesz się z tego artykułu.

Gdy wybierasz się do sklepu lub przeglądasz oferty w Internecie, sprzedawcy proponują taki lub inny model aparatu. Nie zawsze jednak znajdą czas, żeby dokładnie dopasować produkt do twoich potrzeb i oczekiwań.

Na początku należy określić, do czego aparat będzie służyć, bo nie warto wydawać dużo na maszynę, której możliwości nie będzie się wykorzystywać.

Zacznij wybór cyfrówki od określenia, w jakich sytuacjach najczęściej będziesz jej używać. Czy jest ci potrzebny aparat lekki i niewielki, czy cięższa maszyna. Małe urządzenie dobrze mieści się w kieszeni, lecz dysponuje na ogół mniejszymi możliwościami. W tej grupie zoomy nie przekraczają trzykrotnego współczynnika przybliżania, aparaty nie zawsze mają zaawansowane tryby pracy czy takie funkcje, jak ręczny balans bieli. Ponadto małe cyfrówki są bardziej podatne na wstrząsy podczas fotografowania, co zwiększa ryzyko wykonania poruszonego zdjęcia.

Cyfrówka dla ciebie

Canon PowerShot S45.

Cyfrowy aparat kompaktowy średniej klasy. Dysponuje większością funkcji fotograficznych.

Obudowy większych cyfrówek często wyposaża się w wyprofilowaną "rękojeść" do prawej ręki. Dzięki temu aparat trzyma się dużo stabilniej, nawet jedną dłonią.

Zwróć uwagę także na sposób zabezpieczania optyki aparatu. Polecamy te cyfrówki, których obiektyw chroni przesuwana klapka, zintegrowana z włącznikiem aparatu. To, naszym zdaniem, rozwiązanie wygodne, jednocześnie dobrze zabezpieczające przed uszkodzeniami mechanicznymi, gdy cyfrówka jest wyłączona. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie można zastosować - szczególnie w modelach z zaawansowaną optyką.

Gdy wybierasz aparat cyfrowy, weź go do ręki i upewnij się, czy przyciski sterujące są rozmieszczone wygodnie, twoim zdaniem. Zmieniaj ustawienia aparatu tak, by nie zdejmować palca wskazującego prawej ręki ze spustu migawki. Zwróć uwagę na to, jak rozmieszczono strzałki nawigacji menu. Naszym zdaniem, najlepiej je obsługiwać kciukiem prawej dłoni (przy jednoczesnej kontroli spustu migawki palcem wskazującym). Dobrze się także sprawdza rozwiązanie, w którym dwiema z tych "strzałek" można zmieniać ogniskową.

Niektóre cyfrówki dysponują możliwością odchylenia wyświetlacza. To bywa bardzo przydatne, na przykład gdy fotografuje się w tłumie - możesz trzymać aparat nad głowami osób stojących przed tobą. Odchylony w dół ekran LCD umożliwi ci kontrolę tego, co chcesz zrobić.

Najbardziej zaawansowane modele cyfrówek są wyposażane w sanki do zewnętrznej lampy błyskowej. Niektóre z nich mają nawet gniazda do studyjnych lamp błyskowych.

Rozdzielczość

Cyfrówka dla ciebie

Canon PowerShot G5. Odchylany panel z ekranem LCD.

Kolejnym etapem selekcji jest określenie rozdzielczości matrycy CCD. Od niej zależy bowiem, jak duże zdjęcie możesz później wydrukować bez utraty jakości. Spróbuj określić, jakiej wielkości odbitki fotograficzne wykonywałeś aparatem tradycyjnym. Najczęściej w laboratoriach fotograficznych wykonuje się odbitki o formatach 10x15 cm oraz 9x13 cm. Fotografując aparatem cyfrowym, masz dwie możliwości przeniesienia zdjęcia na papier. Korzystasz z atramentowej drukarki lub - jeśli chcesz mieć odbitkę na takim samym papierze, jak zdjęcie tradycyjne - zanosisz pliki do cyfrowego labu (możesz też przesłać przez Internet). W obu wypadkach dobra rozdzielczość zdjęcia to 300 dpi. Aparaty wykonują na ogół fotografie cyfrowe w rozdzielczości 72 dpi, ale bez problemu możesz to zmienić w większości programów graficznych (patrz ramka). Okaże się wówczas, że dobrej jakości odbitki 10x15 cm uzyskasz już w wypadku zdjęć wykonanych aparatem z matrycą o 2 milionach pikseli. Do wykonania dobrej odbitki o wymiarach 9x13 cm wystarczy cyfrówka o rozdzielczości sensora tylko 1,6 miliona. Na rynku dominują obecnie aparaty o rozdzielczości 2-4 miliony pikseli, czyli wykonasz nimi fotografie większe niż 10x15 cm.

Jeśli chcesz wydrukować zdjęcie w formacie A4, a po zmianie rozdzielczości na 300 dpi wymiary zdjęcia z twojej cyfrówki będą mniejsze niż 21x29,7 cm musisz wykonać niewielką interpolację obrazu, a następnie, stosując funkcję elektronicznego wyostrzania (obraz po interpolacji jest mniej ostry od oryginału).

Często zdjęcie zawiera jakieś niepotrzebne elementy. Warto się ich pozbyć, wycinając zbędne fragmenty (kadrując). Po takiej czynności oczywiście zdjęcie zmaleje, dlatego proponujemy wybrać aparat z matrycą, która pozwala na zapis z większą rozdzielczością niż potrzebna później do wydruku. Jeśli nastawiasz się na przykład na wykonywanie odbitek 10x15 cm, wybierz aparat nie z dwoma, a z trzema milionami pikseli. Jeśli chcesz drukować fotografie w dużym formacie - na przykład A4 (na co pozwala większość popularnych drukarek atramentowych) - rozważ kupno cyfrówki z matrycą o minimum 4 milionach pikseli.