Cyfrówka do ciasnej kieszeni

Coraz większym zainteresowaniem fotoamatorów cieszą się tak zwane "slimy" czyli bardzo płaskie cyfrówki łatwo mieszczące się w kieszeni lub damskiej torebce. Te eleganckie czy, jak określają je producenci "stylowe", urządzenia budzą szczególne zainteresowanie pań - specjalnie dla nich oferuje się je w różnych wersjach kolorystycznych. Przedstawiamy test porównawczy dwóch nowych aparatów tej klasy proponowanych przez Olympusa i Sony.

Obydwie dostarczone do naszego laboratorium cyfrówki - Sony Cyber-shot DSC-T2 i Olympus mju 1200 są na tyle płaskie, by można je bez trudu umieścić nawet w ciasnej kieszeni dżinsów. Mimo tej wspólnej cechy aparaty to dwie zupełnie różne konstrukcje. Zastosowano w nich inne obiektywy, różnej wielkości matryce oraz inne typy ekranów LCD. Aparat Sony wyróżnia się gigantyczną, w porównaniu do większości aparatów cyfrowych, pamięcią wewnętrzną, Olympus imponuje milionami rejestrowanych pikseli.

Cyfrówka do ciasnej kieszeni

Olympus mju 1200 oraz Sony Cyber-shot DSC-T2

Konstrukcja

Sony DSC-T2 jest już en-tym modelem kieszonkowej cyfrówki tego producenta. Zarówno nowy model, jak i cała seria "T" charakteryzuje się nietypowym sposobem umieszczenia obiektywu. Ułożono go poprzecznie względem domniemanej osi optycznej aparatu. Aby aparat nie fotografował "bokiem" obraz przekierowywany jest o 90 stopni za pomocą pryzmatu. Są i inne podobieństwa do starszych modeli "płaskiej" serii "T". Aparat, tak jak model T200 dysponuje dotykowym ekranem LCD (z tym, że nieco mniejszym, bo o przekątnej 2,7 cala) oraz jak wiele innych cyfówek z tej serii charakterystyczną klapką chroniącą optykę oraz lampę błyskową.

Zobacz również:

  • Recenzja: Canon EOS 250D

Z tyłu aparatu zlokalizowano tylko 4 przyciski - dwa znajdujące się po prawej stronie służą do zmiany ogniskowej, lewymi można uruchomić tryby odtwarzania. Górny przycisk służy do uaktywnia typowego trybu przeglądania wykonanych zdjęć, dolny oznaczony jako SCRAPBOOK uruchamia multimedialne pokazy zdjęć (dostępnych jest wiele opcji - na przykład prezentacja wszystkich fotografii w sepii).

Cyfrówka do ciasnej kieszeni

Uruchomione aparaty widziane z boku

Pokazowi może towarzyszyć podkład muzyczny (użytkownik sam wybiera 1 z 4 utworów). Funkcja jest przydatna szczególnie tym, którzy chcą oglądać swoje fotki na ekranie telewizora HD - aparat został przystosowany do wysyłania zdjęć za pośrednictwem kabla HDMI (trzeba go dokupić - w zestawie nie występuje). Innych przycisków nie ma - ich funkcję pełni dotykowy monitor LCD, który w zależności od trybu pracy, wyświetla niezbędne przyciski-ikony. Obudowę Cyber-shota całkowicie wykonano z aluminium. Jest dostępna w różnych kolorach - producent informuje o "modnych odmianach kolorystycznych".