Cyfrówka i dyktafon w jednym

Koncern Olympus poinformował o wprowadzeniu na rynek pierwszego cyfrowego dyktafonu, który może również pełnić funkcję aparatu cyfrowego.

Olympus W-10

Olympus W-10

Dzięki wbudowanej pamięci flash o pojemności 16 MB dyktafon, oznaczony symbolem W-10 pozwala na zarejestrowanie do 3 godzin nagrania dźwiękowego (w trybie LP – z próbkowaniem 3,9 kHz) dając jednocześnie możliwość wykonywania zdjęć. Pliki dźwiękowe zapisywane są w dwóch folderach audio (do 100 wiadomości w każdym) zaś w specjalnym folderze na pliki obrazu można zapisać do 250 zdjęć.

Rozdzielczość przetwornika CMOS, w który wyposażono W-10, wynosi 320 tys. pikseli. Pozwala to na wykonanie cyfrowych fotografii o wielkości 640 x 480 punktów. Zarówno nastawianie ostrości, jak i dobór parametrów ekspozycji odbywa się w pełni automatycznie. Jasność obiektywu wynosi F2,8, zaś jego ogniskowa 6,1 mm (odpowiednik 61 mm w fotografii tradycyjnej).

Model W-10 dostarczany jest z oprogramowaniem "Olympus Voice Album" ułatwiającym efektywne zarządzanie plikami dźwiękowymi oraz zdjęciami i pozwalającym szybko i w prosty sposób dopasowywać zdjęcia do właściwych nagrań dźwiękowych. Użytkownicy mogą skorzystać z jednego z dwóch dostępnych rozwiązań: mogą wykonać zdjęcia VGA i dołączyć je do odpowiednich plików dźwiękowych korzystając z opcji "Visual Indexes", która pojawia się podczas odtwarzania. Można też dołączyć nagranie z pliku dźwiękowego WAV do odpowiedniego zdjęcia, a wszystko zapisać w albumie "audio-foto”.

Do przesyłania zarejestrowanych danych do komputera Olympus W-10 wykorzystuje interfejs USB. Wymiary urządzenia to 119,5 x 29,5x 19,5 mm, zaś jego waga wynosi 70 g. Cena nie jest na razie znana.


Zobacz również