Cyfrówka na każdą okazję. Zobacz, jaki kompakt wybrać

Jak wybrać model aparatu, z którego będziemy zadowoleni? PC World radzi, na co zwracać szczególną uwagę, kupując cyfrówkę, i które jej parametry są rzeczywiście istotne.


Jedno z najczęściej zadawanych przez czytelników pytań brzmi: jaki aparat cyfrowy kupić? Tylko ma być tani i... żeby robił dobre zdjęcia.

By zdjęcie robiło się samo

Najwięcej fotografujących chce mieć ładne zdjęcia, ale wcale im się nie uśmiecha zgłębianie wiedzy pozwalającej na świadome kontrolowanie często niezrozumiałych parametrów. Po to konstruktorzy opracowują coraz nowsze rozwiązania, dzięki którym to aparat ma myśleć za użytkownika, który ma się ograniczać do naciskania spustu migawki i od czasu do czasu nakarmienia cyfrówki energią. Większość aparatów, zarówno prostych, jak i najbardziej zaawansowanych to potrafi. Nawet drogie i wyglądające superprofesjonalnie lustrzanki miewają tryb "zielony", który tak dobierze parametry ekspozycji, by obraz został naświetlony prawidłowo.

Mało tego, "myślące" cyfrówki mają wybierać w kadrze obiekty, które mają być odwzorowane możliwie jak najlepiej. Dobry przykład to - powszechna już nawet w prostych i tanich aparatach - funkcja wyszukiwania twarzy. Nie chodzi o samo rozpoznanie u znajdujących się w kadrze osób, ale po pierwsze, o ustawienie ostrości na nich (a nie na tle), a po drugie, o zarejestrowanie z właściwą jasnością. Coś, co wygląda jak niewiele znacząca funkcja, w rzeczywistości jest w niektórych wypadkach niezwykle przydatne, np. gdy fotografujesz małe dzieci. Ustawienie ostrości metodą klasyczną (czyli na środkowy punkt AF) na twarzy szybko poruszającego się malucha bywa bardzo trudne.

Do najlepszych niemal w pełni zautomatyzowanych tanich cyfrówek zaliczają się: Sony TX7, Nikony S80 i S1100pj, a także Olympus SP-800 z aż 30-krotnym zoomwm. Jak widać, są wśród nich bardzo różne konstrukcje - superzoom, aparaty bardzo płaskie i eleganckie (TX7 i S80) oraz coś unikatowego: aparat z wbudowanym projektorem.

Jeśli zdecydujesz się na zakup niedrogiej cyfrówki zautomatyzowanej, spróbuj określić, w jakich okolicznościach przeważnie fotografujesz - nie wszystkie nadają się do każdej sytuacji. W damskiej torebce nie zmieści się superzoom, który z kolei sprawdzi się w rękach miłośnika przyrody - trudno sfotografować płochliwego ptaka cyfrówką kieszonkową, która nie ma zoomu odpowiedniego do wykonywania dużych powiększeń.

Osobom często podróżującym z dziećmi polecamy aparat z projektorem - wyświetlanie na ścianie filmów i zdjęć, a także możliwość rysowania na nich (dzięki dotykowemu ekranowi), pozwala zorganizować ciekawą rodzinną zabawę w hotelowym pokoju, przyczepie kempingowej czy nawet w namiocie.

Olympus XZ-1 dysponuje superjasną optyką - największy otwór przysłony wynosi f/1,8. Ten niewielki aparat został dobrze dopracowany pod względem ergonomii. Bardzo przydaje się na przykład pierścień zmiany wartości okalający obiektyw.