Cyfrówka pod choinkę

Jeśli szukając prezentu gwiazdkowego, myślisz o zakupie aparatu fotograficznego, wybierz jeden z modeli cyfrowych. A jest w czym wybierać - w zależności od tego, jak zasobny w bilety NBP jest portfel Świętego Mikołaja, proponuję rozważyć nabycie jednej z niżej opisanych cyfrówek.


Jeśli szukając prezentu gwiazdkowego, myślisz o zakupie aparatu fotograficznego, wybierz jeden z modeli cyfrowych. A jest w czym wybierać - w zależności od tego, jak zasobny w bilety NBP jest portfel Świętego Mikołaja, proponuję rozważyć nabycie jednej z niżej opisanych cyfrówek.

Pentagram Photon 634

Jeśli liczy się każdy grosz, a wiesz, że cyfrowy aparat jest marzeniem kogoś bliskiego, zastanów się nad modelem za mniej niż tysiąc złotych. Za niespełna 900 złotych kupisz całkiem przyzwoitą cyfrówkę. Dysponuje sześciomilionową matrycą (rozdzielczość porównywalna do popularnych cyfrowych lustrzanek), zoomem optycznym oraz kartą pamięci o pojemności 128 MB. Aparat powinien się sprawdzić nie tylko w rękach tych, którzy stawiają w fotografii pierwsze kroki. Jeśli chcesz sprawić radość użytkownikowi tradycyjnej lustrzanki, który raczej nie ma widoków na zakup bogatego w możliwości kompaktu lub cyfrowej lustrzanki, powinien sprostać temu zadaniu. Pozwala na sterowanie parametrami ekspozycji, ustawienie metody pomiaru światła oraz użycie ręcznego balansu bieli. Aparat nie wykonuje aż tak dobrych zdjęć, jak modele kosztujące dwa czy trzy razy więcej, ale na pewno takie, które z powodzeniem można umieścić w rodzinnym albumie.

Informacje Multimedia Vision, tel. (22) 3389000,http://www.mmv.pl

Cena 899 zł

Nikon Coolpix P1

Denerwują cię kable plączące się w domu? Nawet aparat cyfrowy zazwyczaj trzeba podłączać do komputera kablem, żeby skopiować zdjęcia. Piszemy "zazwyczaj", bo pojawiło się rozwiązanie omijające ten problem. W nowym Nikonie Coolpix P1 zainstalowano po prostu moduł WLAN. Teraz po zrobieniu zdjęć wystarczy kilka ruchów, aby przesłać je do peceta, w którym zainstalowano oprogramowanie oczekujące na fotografie. W Nikonie wykorzystano matrycę 8-megapikselową i obiektyw z 3,5-krotnym zoomem. Mimo że to kompakt, może pracować w trybie preselekcji przesłony. Ciekawą funkcją jest wykrywanie konturów twarzy i ustawianie na nich ostrości podczas fotografowania w trybie portretowym.

Informacje Nikon, tel. (22) 6079400,http://www.nikon.pl

Cena 1899 zł

Olympus C-7070 Wide Zoom

Następca udanych kompaktów z serii C-x0x0 bardzo dobrze sprawdzi się w rękach zaawansowanego amatora. Za nieco ponad dwa tysiące złotych możesz zrobić naprawdę znakomity prezent. Jeśli ktoś, kogo chcesz obdarować, zna się na fotografii i narzeka, że jego stara trzyczy czteromilionowa cyfrówka nie zaspokaja już "apetytu na piksele", rozważ zakup Olympusa C-7070. To bardzo solidny, zaawansowany model aparatu cyfrowego, wyposażony w siedmiomilionową matrycę oraz czterokrotny zoom optyczny. Aparat jest wygodny w obsłudze - komfort podwyższa zastosowanie uchylnego wyświetlacza LCD, który pozwala na kontrolowane fotografowanie zarówno znad głowy, jak i z tzw. perspektywy żaby. Aparat daje pełną kontrolę nad parametrami ekspozycji, pozwala na ręczny balans bieli i zapis zdjęć w bezstratnych formatach (w tym RAW). Za pomocą C-7070 WD możesz wykonać duże powiększenia małych przedmiotów dzięki sporym możliwościom trybu makro.

INFORMACJE Olympus, tel. (22) 8600077,http://www.olympus.pl

CENA 2050 zł

Sony Cyber-shot DCS-T7

Superpłaska cyfrówka Sony niewątpliwie wyróżnia się wśród innych dostępnych na rynku aparatów do butonierki.

Najciekawszy model z serii T został zaskakująco odchudzony - jego korpus ma teraz jedynie 10 mm szerokości (wraz z osłoną obiektywu 14,7 mm)! We wnętrzu tego superpłaskiego urządzenia znalazło się miejsce na zmiennoogniskowy obiektyw oraz pięciomilionową matrycę CCD. Cyfrówkę ze względu na grubość należy sklasyfikować jako jedną z najmniejszych na świecie, ale gdy weźmiemy pod uwagę powierzchnię frontu i tylnej ścianki, okaże się już nie taka mała. Bez problemu znalazło się miejsce na duży, 2,5-calowy ekran LCD, pozwalający wygodnie kadrować fotografowaną scenę. Aparat nie jest przeznaczony dla zawodowców - umożliwia fotografowanie tylko w trybie automatycznego doboru parametrów ekspozycji. Użytkownik może natomiast wpływać na czułość, wybrać metodę pomiaru światła oraz określać profil oświetlenia.

INFORMACJE Sony, tel. (22) 5202401,http://www.sony.pl

CENA 1999 zł

Konica Minolta Dynax 5D

Jeśli Mikołaj dobrze kończy swój rok finansowy, może pokusić się o prezent będący do niedawna dla większości fotoamatorów jedynie marzeniem.

Za niemal trzy tysiące złotych uszczęśliwisz kogoś, komu marzy się cyfrowa lustrzanka, ale warto się zorientować, czy ów szczęśliwiec miał już jakieś doświadczenie z lustrzankami (nawet analogowymi) i dysponuje zestawem obiektywów kompatybilnych z jednym z popularnych systemów. Jeśli fotografuje lustrzanką Minolty, dobrym prezentem może być niedawno wprowadzony na rynek model Dynax 5D. Z pozoru aparat jest porównywalny do większości tanich lustrzanek został wyposażony w apeesową matrycę o rozdzielczości 6 MP i dysponuje wszystkimi niezbędnymi funkcjami, jakie powinna mieć cyfrowa lustrzanka. Jest jednak coś, co go wyróżnia - wbudowany system stabilizacji obrazu. Na razie tylko Konica Minolta umieszcza ten system nie w optyce, a w korpusie. Dzięki temu można go użyć, fotografując dowolnym obiektywem (w modelach Canona i Nikona, aby używać stabilizacji, trzeba kupić specjalny obiektyw ze stabilizatorem). Zastosowanie systemu Anti-shake bardzo zwiększa atrakcyjność taniego korpusu Koniki Minolty w porównaniu z konkurencją.

INFORMACJE Konica Minolta, tel. (22) 5603374,http://www.konicaminolta.pl

CENA 2999 zł

Nikon Coolpix 8400

Najszersze spojrzenie na fotografowany obiekt zapewni jeden z modeli Nikona. Przydaje się to podczas fotografowania architektury. Na pierwszy rzut oka ośmiomegapikselowy Nikon wydaje się uboższą wersją najbardziej zaawansowanego kompaktu tego samego producenta - Coolpiksa 8800. Nie dysponuje "lunetą", czyli obiektywem z szerokim zakresem ogniskowej, a jedynie 3,5-krotnym zoomem, rejestrującym obrazy w zakresie odpowiadającym 24-85 mm. Nie może aż tak oddalać i przybliżać fotografowanego motywu, ale oferuje szersze niż dotąd pole widzenia - najkrótsza ogniskowa odpowiada w trady-cyjnej optyce małoobrazkowej 24 mm! Równie szerokokątnych obiektywów raczej się nie spotyka w tej klasie. Aparat świetnie zatem sprawdzi się wówczas, gdy musimy objąć szeroki plan, np. podczas fotografowania architektury (trudno przeciętną cyfrówką robić zdjęcie budynku, od którego nie można się odpowiednio oddalić). Zaawansowany kompakt Nikona pracuje we wszystkich trybach doboru parametrów ekspozycji - są ustawienia ręczne oraz półautomatyczne, preselekcje. Użytkownik może wybierać spośród kilku trybów pomiaru światła (m.in. pomiar matrycowy korzysta z 256 pól), użyć funkcji bracketingu naświetlania (3 lub 5 zdjęć w serii) oraz bracketingu barwowego (wykonanie kilku wersji ujęcia z innymi ustawieniami balansu bieli).

INFORMACJE Nikon, tel. (22) 6079400,http://www.nikon.pl

CENA 2499 zł

Canon Digital IXUS WIRELESS

Canon idąc w ślady Nikona, proponuje aparat kompaktowy pozwalający na bezprzewodową transmisję danych. Technolgię Wi-Fi zastosowano w kieszonkowym aparacie z serii Digital IXUS. Model oznaczony jako WIRELESS działa na podstawie standardu IEEE 802.11b

Canon Digital IXUS WIRELESS pozwala na bez-przewodowe zarówno przesyłanie zdjęć, jak i stero-wanie aparatem z peceta. Dostarczany wraz z apa-ratem adapter WA-1E, zapewnia bezpośrednie bezprzewodowe połączenie z drukarką zgodną ze standardem PictBridge. Przesyłanie zdjęć do drukarki lub komputera możliwe jest w obrębie domu lub biura (zasięg bezprzewodowej transmisji danych, w zależności od warunków, wynosi około 30 m). Aparat można zalogować do ośmiu urządzeń docelowych (w tym np. do punktów dostępowych Wi-Fi), co pozwala na wprowadzenie zdjęć do sieci. Cyfrówka wyposażona jest w matrycę CCD o roz-dzielczości 5 milionów pikseli. Obiektyw Ixusa to trzykrotny zoom o zakresie ogniskowej 35-105 mm. Zawiera dwie soczewki asferyczne ze szkła o wy-sokiej refrakcji, co zdaniem producenta, pozwala na zachowanie małych rozmiarów obiektywu przy utrzymaniu jakości optycznej. Możesz zastosować jeden spośród kilkunastu trybów fotografowania: automatyczny, ręczny, cyfrowe makro, portret i "Stich Assist" wspomagający łączenie zdjęć w ujęcia panoramiczne. Ponadto masz do wyboru jeden z sześciu typowych programów tematycznych. W trybie filmowania Ixus może nagrywać z częstotliwością 30 klatek na sekundę. Użytkownik może zarejestrować film "ważący" nawet 1 GB (w jakości VGA wraz z dźwiękiem). Wśród funkcji aparatu znajdziesz dość oryginalne efekty specjalne Color Swap i Custom Color, pozwalające na dowolną zmianę równowagi barw. Można je zastosować już podczas fotografowania i filmowania, a ich rezultat ocenić natychmiast na monitorze LCD. Wraz z IXUSEM dostarczane są programy ZoomBrowser EX 5.5 przeznaczone do oglądania i archiwizowania zdjęć, filmów i pokazów slajdów. Pakiet oprogramowania zawiera również aplikacje do edycji zdjęć (PhotoStitch 3.1, PhotoStudio i PhotoRecord 2.2.). W komplecie znajdziesz też program Canon Wireless Camera Setup, który pomoże dostosować do aparatu urządzenia docelowe.

Aby wyeliminować ryzyko podsłuchu lub przypadkowego przechwycenia transmisji, model ten korzysta z systemu bezpiecznego przesyłania danych. Oprócz standardowego systemu WEP aparat używa protokołu WPA-PSK ze zwiększającym bezpieczeństwo danych szyfrowaniem za pomocą klucza TKIP/AES.

INFORMACJE Canon, tel. (22) 5723000,http://www.canon.pl

CENA nieustalona