Cyfrówki z interfejsem TransferJet już w lutym

Firma Sony zamierza już w przyszłym miesiącu wprowadzić do sprzedaży pierwsze urządzenia obsługujące nową technologię przesyłania danych na krótkie odległości. TransferJet zagości początkowo w cyfrowych aparatach fotograficznych.

Sony Cyber-shot DSC-TX7

PC World Testy - aparaty kompaktowe

Sony Cyber-shot DSC-HX5

Sony Cyber-shot DSC-HX5

Sony Cyber-shot DSC-TX7

Sony Cyber-shot DSC-TX7

Wybrane parametry techniczne aparatów

Wybrane parametry techniczne aparatów

Dzięki zastosowaniu systemu nie trzeba będzie podłączać cyfrówki kablem USB do komputera, aby zgrać zdjęcia z karty pamięci na dysk. Wystarczy zbliżyć aparat na odległość kilku centymetrów, aby dokonać transferu.

Zasięg efektywnego działania technologii TransferJet jest niewielki, wynosi bowiem zaledwie kilka centymetrów. Wystarczy to jednak, by wymienić dane między urządzeniami zbliżając je do siebie bez łączenia ich np. kablem USB. System ma pozwalać na transfer danych z szybkością do 375 Mb/s (do ich przesyłu wykorzystuje pasmo radiowe 4,5 GHz).

Maksymalna teoretyczna szybkość przesyłania danych wynosi 560 Mb/s. Możliwości TransferJet są więc porównywalne z tymi oferowanymi przez standard USB 2.0, gdzie transfer danych odbywa się z szybkością do 480 Mb/s (USB 3.0 jest już dziesięciokrotnie szybsze).

Początkowo rozwojem TransferJet zajmowała się firma Sony - prezentacja systemu miała miejsce m.in. dwa lata temu na targach Consumer Electronics Show. W 2008 r. prace nad technologią zostały przekazane utworzonemu w tym celu stowarzyszeniu TransferJet Consortium. W jego skład weszły m.in. Samsung, Toshiba, Kodak, Canon, Nikon, Panasonic, Sharp, Olympus i Pioneer.

Obawy o bezpieczeństwo

Technologia TransferJet nie jest pozycjonowana jako konkurent innych interfejsów bezprzewodowych. Ma służyć raczej jako wygodny substytut przewodu USB. Jej zalety to m.in. energooszczędność, prostota obsługi (urządzeń nie trzeba ze sobą "parować", jak to ma miejsce np. z Bluetoothem) i niska podatność na zakłócenia.

Niewielki zasięg działania technologii może stanowić dobre zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem do danych (szanse na to, by nieuprawniona osoba niepostrzeżenie zdołała skopiować dane z urządzenia, są niewielkie). Stąd też w systemie nie przewidziano mechanizmów autoryzacji, spotykanych np. przy nawiązywaniu połączeń Wi-Fi. Przesyłanie danych nie będzie następować automatycznie po zbliżeniu dwóch kompatybilnych urządzeń. Użytkownik będzie musiał ręcznie zainicjować transfer.

Pierwszymi urządzeniami z obsługą TransferJet, jakie znajdą się w sprzedaży, będą aparaty cyfrowe Sony Cyber-shot (mowa o modelach Cyber-shot DSC-HX5V i Cyber-shot DSC-TX7). Do przesyłania danych za pośrednictwem nowej technologii będzie też potrzebna odpowiednia, kompatybilna z nią karta pamięci Memory Stick.

Koncern zapowiedział już, że w późniejszym okresie pojawią się kolejne - w tym notebooki Vaio F.

Jedynym oprócz Sony koncernem, który w trakcie CES 2010 pokazał prototypowe rozwiązania obsługujące TransferJet, jest firma Toshiba.