Cyfrowy Andy

Andy Warhol kupował dziesiątki przedmiotów i nigdy ich nie rozpakowywał. W jego domu znaleziono wiele - naprawdę wiele rzeczy, które nigdy nie wydostały się z pudeł i toreb. Myślę jednak, że wielbiciele króla pop-artu nie pójdą w jego ślady i nie będą zwlekać z rozpakowaniem programu "Andy Warhol - Legenda XX wieku".


Andy Warhol kupował dziesiątki przedmiotów i nigdy ich nie rozpakowywał. W jego domu znaleziono wiele - naprawdę wiele rzeczy, które nigdy nie wydostały się z pudeł i toreb. Myślę jednak, że wielbiciele króla pop-artu nie pójdą w jego ślady i nie będą zwlekać z rozpakowaniem programu "Andy Warhol - Legenda XX wieku".

Pierwsza w Polsce wystawa dzieł A. Warhola w Muzeum Narodowym w Warszawie stała się pretekstem, a zarazem okazją do wydania multimedialnego krążka prezentującego dorobek i sylwetkę tego niekwestionowanego lidera i mistrza pop-kultury. Andy Warhol miał wiele twarzy, a jego twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku, fotografii i grafiki do dziś zachwyca nas, a zarazem szokuje agresywną komercją. Prezentowana kolekcja - w kolejnej, tym razem multimedialnej, odsłonie nic nie traci na wartości. Wprost przeciwnie - wydaje się, że digitalizacja artysty i jego dzieł, która dokonała się za sprawą krążka CD, jest kontynuacją eksperymentu, jakim była cała twórczość Andy'ego Warhola. Możemy być niemal pewni, że dzisiaj twórca wykorzystywałby jako motyw swej sztuki także płyty CD-ROM - kto wie może podjąłby się też tworzenia prezentacji multimedialnych.

Program ma charakter okolicznościowy - z powodzeniem pełni rolę pamiątkowego albumu i tak też powinien być traktowany. Dla osób, które nie miały okazji odwiedzić wystawy jest, on doskonałą pretekstem do tego, by w zaciszu domowego - komputerowego ogniska przyjrzeć się bliżej twórczości tego artysty.

Na uwagę zasługuje staranne wykonanie programu - w tym czytelny i łatwy w obsłudze interfejs oraz umiejętnie dobrana, nastrojowa muzyka. Na wysokim poziomie stoi też sposób prezentacji zamieszczonych tu 250 reprodukcji (z lat 1950-1986). Nawet w przypadku korzystania z opcji szczegółowego podglądu i powiększenia nie tracą one na jakości. Wszystko to sprawia, że program może pełnić rolę szczególnie wyrafinowanego elektronicznego albumu sztuki, zawierającego też silny akcent encyklopedyczny. Poza prezentacją dorobku Andy'ego Warhola, krążek zawiera bowiem także jego bogato ilustrowaną biografię oraz historię powstania pop-artu.

WIRTUALNA WYSTAWA

Program umożliwia odbycie wirtualnej przechadzki po wystawie i pozwala obejrzeć 250 prac wystawionych w multimedialnej galerii. Twórczość artysty możemy kontemplować w towarzystwie "niewidzialnego" przewodnika, którego komentarze przeprowadzą nas przez tajniki sztuki Andy'ego Warhola oraz ułatwią nam zrozumienie niebywałej popularności artysty, a także atmosferę czasów, w których żył i tworzył. Ta szczególnie ciekawa i interesująca część programu pozwala niemalże poczuć się jak na wernisażu.

WYCIECZKA KONESERA

Głębiej zainteresowani twórczością artysty mogą także wybrać indywidualny sposób eksploracji zbiorów, wchodzących w skład tej multimedialnej ekspozycji. Możemy posłużyć się kategoriami grupującymi dzieła Andy'ego Warhola według ich tytułów (w porządku alfabetycznym lub chronologicznym), a także w postaci ikon-miniatur symbolizujących konkretne dzieła. Odrębny dział poświęcono stosunkowo mało znanej kolekcji obrazów dla dzieci. Prawdziwy koneser ma także okazję skompletować ulubione obrazy we własną odrębną prywatną kolekcję, tworząc tym samym minizestaw wybranych dzieł.

OPINIE

Niezwykle interesującym uzupełnieniem zawartego na płycie materiału są wypowiedzi zaproszonych do realizacji programu wybitnych polskich twórców i krytyków sztuki. Wideoreportaże z takimi postaciami, jak Urszula Czartoryska, Wojciech Krukowski, Andrzej Wajda czy Ryszard Stanisławski, pozwalają spojrzeć na twórczość A. Warhola z wielu różnych perspektyw. Zbiór zaprezentowanych w ten sposób faktów, opinii i subiektywnych odczuć pozwala głębiej dotrzeć do istoty tej szczególnej sztuki, ukrytej za symboliką dolara, przysypanej puszkami zupy "Campbell", zamkniętej w tajemniczym uśmiechu Marilyn Monroe.

Andy Warhol - Legenda XX wieku

Producent: Young Digital Poland

ul. Polanki 124, 80-308 Gdańsk, tel. (058) 554 4 554

Wymagania sprzętowe: 486 DX/66, 8 MB RAM, Win 95, CD 4xn