Cyfrowy Polsat i Polkomtel ukarane za kłamliwe reklamy. Zapłacą 40 mln zł

Cyfrowy Polsat i Polkomtel zachwalały w kampanii reklamowej pakiet usług oferujący m.in. internet bez limitu danych. Była to "ściema", za którą spółki zostały właśnie ukarane przez UOKiK.


UOKiK działa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów co rusz udowadnia, że jest szalenie ważnym organem w Polsce. Dzisiaj dał temu kolejny dowód nakładając kary za nieuczciwe praktyki względem nas stosowane przez Cyfrowy Polsat i Polkomtel.

Wpływało wiele skarg

UOKiK rozpoczął postępowanie w związku ze skargami dotyczącymi prowadzonej pod koniec 2014 roku kampanii reklamowych pakietu smartDOM i Power LTE: za 61 zł miesięcznie klient miał otrzymać pakiet usług (w tym internet LTE bez limitu danych) wraz ze smartfonem, tabletem i telewizorem. Niestety oferta nie okazała się tak atrakcyjna...

Rzeczywiste warunki oferty

UOKiK w toku postępowania ustalił, że rzeczywiste warunki oferty odbiegały od deklarowanych.

"Rzeczywiste warunki promocji Power LTE ograniczały zarówno wielkość transferu (pakiety danych), jak i prędkość transmisji danych po wykorzystaniu pakietu, nawet do 32 kb/s. Konsument nie mógł też kupić pakietu usług telekomunikacyjnych ze smartfonem, tabletem i telewizorem za cenę 61 zł miesięcznie. W rzeczywistości oferta obejmowała tylko cenę za świadczoną usługę, a za sprzęt trzeba było zapłacić dodatkowo." - pisze Urząd w wydanym właśnie oświadczeniu.

Konsumenci byli wprowadzani w błąd

Zdaniem Prezesa UOKiK konsumenci byli wprowadzani w błąd i zostali narażeni na straty finansowe.

"Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów Prezes UOKiK nałożył kary finansowe w łącznej wysokości 40,4 mln zł (30,7 mln zł na Polkomtel i 9,7 mln zł na Cyfrowy Polsat)" - zdecydował Prezes UOKiK.

To nie wszystko

Dodatkowo Prezes UOKiK postanowił, że:

- Cyfrowy Polsat i Polkomtel będą publikować w telewizji przez 30 dni po 5 razy dziennie ogłoszenia o wprowadzeniu konsumentów w błąd

- spółki zamieszczą na swoich stronach decyzję UOKiK wraz z linkiem w górnej części strony głównej

Oczywiście ukaranym firmom przysługuje jeszcze odwołanie się od tej decyzji do sądu.