Cyfrowy Polsat i telewizja N walczą o Cyfrę+? Platform cyfrowych w Polsce będzie mniej

Obecne na polskim rynku są trzy główne satelitarne platformy cyfrowe (a nawet cztery, bo jest jeszcze TP), ale od dawna mówi się o tym, że niedługo mogą zostać tylko dwie. Rynek płatnej telewizji w najbliższej przyszłości będzie za mały dla tylu graczy. Obecnie coraz częściej spekuluje się, że platformą, która zostanie przejęta, będzie Cyfra+. Tylko kto ją przejmie? Cyfrowy Polsat czy telewizja N...

Platformy cyfrowe

Ilu abonentów mają polskie platformy cyfrowe?

Cyfrowy Polsat to największa w Polsce satelitarna platforma telewizyjna posiadająca grubo ponad 3 miliony abonentów. Cyfra+ ma 1,5 miliona abonentów, a najmłodsza telewizja N tylko 800 tys.

Kiedy można spodziewać się fuzji platform? Trudno powiedzieć, bo już od dawna pojawiają się spekulacje dotyczące przejęcia jednej z platform i wciąż nic nie rusza się z miejsca. Jak podaje serwis Media 2, ostatnio Dominik Libicki, szef Cyfrowego Polsatu potwierdził, że Cyfrowy Polsat chciałby przejąć platformę Cyfrę+, ale nie są jeszcze prowadzone żadne rozmowy w tej sprawie.

Zobacz również:

  • Cyfrowy Polsat rusza ze świąteczynymi promocjami - na jakie oferty możemy liczyć?

Cyfra+ i Cyfrowy Polsat - UOKiK zgłosi weto, a skorzysta na tym N?

Fuzję Cyfrowego Polsatu z Cyfrą+ może zablokować jednak UOKiK - taka fuzja mogłaby oznaczać zachwianie konkurencji. Połączona platformy miałyby prawie 5 milionów użytkowników. Dlatego najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się fuzja telewizji N z Cyfrą+. Gdyby doszło do fuzji, telewizja N i Cyfra+ razem miałyby tylko 2,3 miliona użytkowników, wciąż dużo mniej niż Cyfrowy Polsat. Inna sprawa, że niedawno telewizja N rozpoczęła współpracę z TP, która to z kolei zerwała wieloletnią współpracę z Cyfrą+...

Platform cyfrowych będzie mniej

Trudno przewidzieć, kto kogo ostatecznie przejmie. Na razie to tylko czyste spekulacje, ale faktem jest, że platformom coraz trudniej pozyskiwać klientów. Poważnym rywalem jest też TP, która przecież też oferuje telewizję cyfrową. Ponadto rynek nasycają telewizje kablowe, coraz popularniejsza telewizja w internecie oraz cyfrowa telewizja naziemna DVB-T. Przy tak konkurencyjnym i nasyconym rynku, fuzja platform cyfrowych wydaje się raczej nieunikniona. Pytanie tylko kiedy?

Źródło: Media 2