Cyfrowy Polsat vs. nc+. Która telewizja z satelity jest lepsza?


Runda 3: sprzęt

Tablety, komórki i komputery są dodatkami mającymi uprzyjemnić nam wybór oferty jednego czy drugiego nadawcy. Trzonem ofert obu firm jest jednak telewizja. Jaki sprzęt i za ile można kupić z myślą o szklanym ekranie?

Z nc+ sprawa jest dość prosta. Do wyboru jest dekoder HD z dyskiem 500 GB lub dekoder HD Wi-Fi. Za pierwszy z nich zapłacisz co miesiąc 5 zł, a za aktywację od 0 do 49 zł (w zależności od wybieranego pakietu). Dekoder HD z Wi-Fi to mniejszy koszt. Nie wydasz na niego nic, nie licząc jednorazowej opłaty aktywacji (0–49 zł). Oba urządzenia dają dostęp do serwisów VOD i kanałów HD. Dekoder z wbudowanym dyskiem posiada również opcje 3D i Multiroom, tj. funkcję pozwalającą na oglądanie różnych programów w tym samym czasie na kilku odbiornikach. Nagrywanie na dysk możliwe jest w obydwu przypadkach, ale, co oczywiste, w wersji sprzętu bez własnej pamięci konieczne jest podłączenie dysku zewnętrznego. Funkcja Multiroom wymaga podłączenia dodatkowego dekodera Multiroom Premium HD lub Multiroom Standard HD. Jednorazowa opłata za tę usługę to 49 zł za każdy kolejny dekoder, a comiesięcznie – od 10 do 20 zł. Wreszcie, potrzebna jest jeszcze antena satelitarna, którą w aktualnych ofertach promocyjnych można dostać za złotówkę (cena standardowa to 79 zł).

Zobacz również:

  • To koniec Ipli. Polsat wprowadza nowe serwisy streamingowe
Cyfrowy Polsat vs. nc+. Która telewizja z satelity jest lepsza?

Dekoder nc+ - wifibox+

W Cyfrowym Polsacie jest podobnie, ale dostawca stosuje ograniczenia dla najniższych pakietów telewizyjnych. W zestawach Rodzinny HD i Familijny HD do wyboru są jedynie opcja z dekoderem HD za złotówkę lub bez dekodera, z kartą CAM CI+ instalowaną w telewizorze (również za złotówkę). Najniższy pakiet pozbawiony jest również funkcji dodatkowych (Multiroom, Moduł Wi-Fi i montaż). Od pakietu Familijny HD możliwe jest dodanie usługi Multiroom HD za 29 zł jednorazowo i 15 zł miesięcznie. Moduł Wi-Fi o przepustowości 150 Mb/s, dzięki któremu dekoder podłączymy do internetu bezprzewodowo, kosztuje jednorazowo 49 zł i 5 zł miesięcznie, a montaż jednorazowo 1 zł.

Począwszy od pakietu Familijny Max HD dostępny jest też dekoder PVR Sagemcom ESI-88 HD z funkcją nagrywania na dysku o pojemności 500 GB. W zależności od wybranego pakietu za sprzęt zapłacisz jednorazowo od złotówki do 49 zł, a za usługi dodatkowe od złotówki do 29 zł jednorazowo i od 5 zł do 15 zł miesięcznie. Obydwa dekodery Polsatu dają dostęp do kanałów HD i funkcji internetowych. Wersja z dyskiem pozwala dodatkowo na ich nagrywanie i zatrzymywanie.

Cyfrowy Polsat vs. nc+. Która telewizja z satelity jest lepsza?

Dekoder HD 5500s Cyfrowego Polsatu

Wynik rundy: remis. W najwyższych pakietach cenowych oferty nadawców są podobne. W ofertach podstawowych Polsat, chociaż nie oferuje dekodera z dyskiem, wypada lepiej – aktywacja i koszty miesięczne sprzętu są tańsze. Niższa jest też cena aktywacji usługi Multiroom HD. nc+ nadrabia jednak te straty oferując antenę satelitarną za złotówkę. To coś, czego w Polsacie nie możemy dodać do zestawu.

Runda 4: usługi dodatkowe

Ofertę nc+ można wybrać z ciekawymi możliwościami dodatkowymi. Nadawca ma w ofercie nie tylko kanały telewizyjne, ale także internet mobilny LTE (pakiety 20 i 30 GB) oraz zestaw telewizyjny z telefonem komórkowym w pakiecie Smart Plan Multi II Orange. To właśnie ta firma odpowiada za dodatki komórkowe i internetowe w ofercie nc+. W aktualnych promocjach można w nich mieć telefon Sony Xperia E1 za 9 zł z nielimitowanymi rozmowami do Orange (200 minut wymiennych na SMSy/MMSy do innych sieci) i pakietem danych 0,5 GB. To wszystko dostępne jest w pakiecie Sport+ z telefonem kosztującym 89,90 zł miesięcznie (99,90 zł po pierwszy pięciu miesiącach).

Oprócz tego nc+ proponuje telewizję na kartę bez umowy. Po kupnie dekodera za 220 zł (cena z wysyłką) i podłączeniu go do anteny satelitarnej uzyskujemy dostęp do 52 kanałów telewizyjnych (w tym 19 HD) bez umowy z doładowaniem kosztującym 19,90 zł. Wybierając ten sam sprzęt z umową na 12 miesięcy dostajesz od 85 do nawet 136 kanałów (ceny od 29,90 do 89,90 zł). Na deser nc+ oferuje jeszcze dodatkowe funkcje takie jak: netVOD+ - filmy i programy dostępne na życzenie, płatną usługę HBO GO i funkcję Multiroom.

Co na to Cyfrowy Polsat? W ofercie tego nadawcy również znajdziemy wspomniane funkcje dodatkowe. Jest Multiroom, Ipla, HBO GO, FilmBox Live i niezbyt imponująca, ale obecna usługa dostępu do treści VOD. Cyfrowy Polsat próbuje również swoich sił na rynku urządzeń przenośnych. Oferta TV Mobilna z dekoderem M-T 5000 pozwala na odbieranie kanałów Naziemnej Telewizji Cyfrowej oraz dodatkowych pakietów ekstra i kanałów radiowych na sprzęcie mobilnym. Dekoder DVB-T M-T 5000 podłącza się do komórki lub tabletu bez użycia kabli, a transmisje telewizyjne i radiowe są odbierane bez wykorzystania pakietów internetowych. To wyjątkowa usługa w naszym kraju. Do wyboru mamy opcję za 14,90 zł miesięcznie z umową na 18 miesięcy i dekoderem za złotówkę lub wariant bez umowy, w którym dekoder kosztuje 199 zł.

Cyfrowy Polsat proponuje również pakiety z internetem i sprzętem podobne do tych w nc+. W jego ofercie znajdziemy zestawy telewizyjne z internetem LTE z ograniczeniem do 25 lub 30 GB oraz oferty na telewizję lub Internet ze sprzętem mobilnym. W różnych pakietach możemy wybrać np. laptop Acer Aspire E5, router Huawei B593, tablety Manta MID802 8" Wi-Fi czy Prestigio Multipad 2 Ultra Duo 8.0 3G.

Wynik rundy: remis. Obydwaj nadawcy oferują dodatkowe funkcje internetowe. W nc+ na uwagę zasługuje dodatkowo oferta z abonamentem telefonu komórkowego Orange, z kolei w Cyfrowym Polsacie ciekawa jest usługa telewizji mobilnej, której w takiej formie próżno szukać gdzie indziej.