Cyfrowy długopis

Prosty tablet o niezbyt dużej powierzchni roboczej może okazać się pomocny nie tylko przy retuszu zdjęć czy rysowaniu, ale również podczas pracy np. z pakietem biurowym.


Prosty tablet o niezbyt dużej powierzchni roboczej może okazać się pomocny nie tylko przy retuszu zdjęć czy rysowaniu, ale również podczas pracy np. z pakietem biurowym.

Zastosowanie do nawigacji po systemie pióra jest bardziej naturalne, a także, co udowodniły badania, zdrowsze niż używanie myszy. Wszystkie wersje systemu operacyjnego Windows Vista (z wyjątkiem Home Basic) oferują użytkownikom zestaw nowych funkcji związanych z użyciem tabletu piórkowego lub interaktywnego tabletu LCD, takich jak: szybkie notowanie za pomocą Microsoft Journal, rozpoznanie pisma ręcznego czy podkreślanie fragmentów tekstu (wymagany Office 2007).

W ostatnich latach lekarze odnotowują rosnącą częstotliwość występowania bolesnego schorzenia - zespołu cieśni nadgarstka [ang. RSI - repetitive strain injury]. Dotyka ono osoby spędzające codziennie kilka godzin przed komputerem. Inne badania wykazują, że tablet piórkowy jest dużo bardziej ergonomicznym niż mysz narzędziem wprowadzania danych. Użytkownicy komputerów, aby uniknąć RSI, powinni z niego korzystać jak najczęściej. Jeżeli więc kupiłeś nowy system operacyjny, lubisz malować czy rysować na komputerze, nie wahaj się i zamień standardową mysz na cyfrowe pióro.

Zamiast myszy

Zrobiliśmy prosty eksperyment: odłączyliśmy od komputera mysz i przez kilka dni pracowaliśmy tylko za pomocą tabletu Wacom Bamboo. Do tej pory używany głównie do malowania, teraz służył również do włączania aplikacji, przeglądania stron internetowych i podobnych czynności. Efekty były lepsze, niż przypuszczaliśmy. Podczas pracy z najnowszym pakietem biurowym Office 2007 tablet pozwala na parę interesujących rzeczy. Wszystkie aplikacje z tego pakietu działające w systemie Vista umożliwiają podkreślanie i zaznaczanie danych za pomocą piórka. Odręcznie pisane komentarze mogą spełniać podobną funkcję, jak samoprzylepne żółte karteczki, co ułatwia szybkie przeglądanie dokumentów czy ocenę uwag recenzentów. Np. w arkuszu kalkulacyjnym dostępne mamy dodatkowe przyciski, pozwalające na dodawanie komentarzy do przeglądanej tabeli czy też podkreślanie ważnych danych. Co istotne, opcje te uaktywniają się dopiero po zainstalowaniu sterownika do tabletu, bo bez niego mamy do dyspozycji tylko przycisk wstawiania pisma odręcznego.

W Vistę wbudowano również inteligentny system rozpoznawania pisma ręcznego (niestety nie rozpoznaje języka polskiego). Co istotne, oprogramowanie to może "uczyć się" poprawnie rozpoznawać nasz charakter pisma. W praktyce za pomocą piórka możemy odręcznie pisać maile czy robić notatki, które automatycznie zostaną przekonwertowane na tekst elektroniczny. Warto również skorzystać z aplikacji Microsoft Journal, która udaje tradycyjny notes, ale ma wszystkie zalety techniki cyfrowej: pozwala nie tylko na pisanie notatek odręcznych, ale również szkicowanie. Zapiski można łączyć z zeskanowanymi dokumentami, fotografiami, rysunkami i obrazami pochodzącymi ze wszystkich źródeł.

Piórko zdrowsze od myszy

Trzymiesięczna próba kliniczna, przebiegająca pod hasłem "Zapobieganie zespołowi cieśni nadgarstka przez zmianę narzędzi pracy", została przeprowadzona w 2007 roku pod kierunkiem prof. Hardo Sorgatz, fizjologa klinicznego Politechniki w Darmstadt w Niemczech i objęła 60 osób. Każda z nich miała średnio 10-letnie doświadczenie w pracy z myszą komputerową i żadnych doświadczeń z tabletem. W warunkach oddających rzeczywiste, przeprowadzono serię testów porównujących wydajność i wpływ na mięśnie pracy z tabletem piórkowym w porównaniu z myszą. Badane osoby wykonały trzy kompletne zestawy różnych ćwiczeń, obejmujących klikanie (kliknięcie w ikonę pojawiającą się na monitorze), przeciąganie ikon oraz rysowanie (należało skopiować z jak największą dokładnością pojawiającą się na monitorze czerwoną linię, stosując stałą siłę nacisku). Każde zadanie należało wykonać sześć razy.

Przed rozpoczęciem zadań wszystkim osobom wykonywano elektromiograficzny zapis podstawowego poziomu aktywności mięśni ramienia leżącego płasko na biurku. Podczas ćwiczeń mierzono szybkość i dokładność ich wykonania, a także wpływ czynności na mięśnie. Po wykonaniu trzech zestawów ćwiczeń zapisywano spoczynkowe EMG (rozluźnione ramię leżące na biurku, pióro lub mysz trzymana w dłoni).

Wyniki badań pokazały, że tablet piórkowy jest znacznie bardziej ergonomiczny w użyciu niż mysz, a uczestnicy badań przekonali się, że "nieznany" tablet wymagał podczas obsługi mniej wysiłku niż "znana" mysz. Udowodnione znacznie mniejsze napięcie mięśni podczas stosowania tabletu piórkowego jest argumentem, aby zamienić na niego mysz komputerową, niezależnie od tego, czy u użytkowników występują objawy zespołu cieśni nadgarstka, czy nie.

Wacom Bamboo

Informacje: Wacom,http://www.tabletywacom.pl Cena 289 zł

Cyfrowy długopis

Wacom Bamboo to niewielki, ale przydatny tablet z funkcjonalnym bezprzewodowym piórkiem, które nie wymaga dodatkowego zasilania.

To niewielki tablet o powierzchni roboczej 147,6x92,3 mm (A6), wyposażony w bezprzewodowe piórko z dwoma przyciskami i cyfrową gumką. Ma cztery dodatkowe przyciski i dotykowy pierścień do zmniejszania i powiększania dokumentów na ekranie. Do typowych zastosowań malarskich z pewnością okaże się za mały, jednak gdy rysujemy na komputerze tylko od czasu do czasu, urządzenie w zupełności nam wystarczy. Dużą zaletą tego modelu jest bezprzewodowe piórko, które nie wymaga dodatkowego zasilania. To opatentowane rozwiązanie, stosowane tylko w tabletach Wacoma, spisuje się doskonale, bo nie musimy martwić się wymianą baterii. Sam kształt pióra jest bardzo wygodny, a jakość jego wykonania gwarantuje długą pracę (trzeba tylko co jakiś czas wymieniać zużyte rysiki).

Z komputerem tablet komunikuje się za pomocą interfejsu USB. Co istotne, pracuje bardzo szybko, nie gubiąc się nawet podczas gwałtownych ruchów, i jednocześnie bardzo precyzyjnie. Rysik piórka pracuje dynamicznie, bez wyczuwalnych luzów, co jest częstą zmorą tanich tabletów. Dołączone oprogramowanie pozwala na skonfigurowanie dodatkowych przycisków i dostosowanie czułości pracy do własnych upodobań. Integruje również tablet z pakietami biurowymi (Just Write), udostępniając opcję odręcznych notatek w starszych systemach.

Aiptek Slim Tablet 600U

Informacje: Komputronik, tel. 061 8359400,http://www.komputronik.pl Cena 289 zł

Cyfrowy długopis

Aiptek Slim Tablet 600U to dobry wybór dla osób szukających tańszego tabletu do malowania, bo oferuje większą powierzchnię roboczą niż Bamboo.

Tablet w podobnej cenie, co model Bamboo, oferuje jednak o wiele większy obszar roboczy (253x158 mm) oraz 29 dodatkowych przycisków. Różnica w wyposażeniu na korzyść Aipteka jest więc znaczna, niestety, jakością wykonania urządzenia nie dorównuje produktowi Wacoma. Dołączone piórko jest bezprzewodowe, według producenta odwzorowuje 1024 poziomy nacisku (w Bamboo - 512), musi być jednak zasilane pojedynczą baterią AAA. Kształtem bardzo przypomina piórko Bamboo, jest nieznacznie grubsze i dodatkowo wyposażone w praktyczną spinkę, pozwalająca np. na przypięcie go do kieszeni koszuli.

Podobnie jak Bamboo, tablet dział w systemie bez potrzeby instalowania sterowników. Warto jednak je zainstalować, bo umożliwiają nie tylko dostosowanie czułości pracy urządzenia, ale również skonfigurowanie dodatkowych przycisków (możemy przypisać im dowolną czynność). Duża powierzchnia robocza powoduje, że z tabletem pracuje się bardzo wygodnie. Dobrze spełnia się w roli urządzenia zarówno do malowania, rysowania, jak i pisania. Choć brakuje imitacji cyfrowej gumki, nadrabia to licznymi dodatkowymi przyciskami.