"Cyfrowy dom" Microsoftu

Szef Microsoftu, Bill Gates, przedstawił na targach CES założenia nowej strategii koncernu, której celem jest zamiana komputera PC (wyposażonego oczywiście w system Windows XP) w domowe "centrum cyfrowej rozrywki".

Szef Microsoftu, Bill Gates, zaprezentował na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas założenia nowej strategii koncernu, której celem jest zamiana komputera PC (wyposażonego oczywiście w system Windows XP) w domowe "centrum cyfrowej rozrywki". Prezentacja nie ograniczyła się jedynie do deklaracji. Pokazano na niej aplikacje i urządzenia, które mają tę ideę urzeczywistnić.

Zdaniem przedstawicieli koncernu, tym, czego obecnie użytkownicy komputerów oczekują, jest możliwość stałego korzystania z najróżniejszych aplikacji i plików - niezależnie od miejsca i chwili. Nowe produkty koncernu, składające się na koncepcję "centrum cyfrowej rozrywki", mają im to umożliwić.

Dom bez kabli

Jednym z nich jest Mira: bezprzewodowa technologia, pozwalająca na zintegrowanie funkcji oferowanych przez komputer PC, telewizor, a nawet konsolę Xbox. Nazwane tak samo urządzenie, wykorzystujące tę technologię, jest wyposażone w duży, dotykowy wyświetlacz LCD, który wielkością znacznie przekracza rozmiary klasycznego handhelda. Z urządzeniem tym będzie również współpracować AirPanel, czyli produkowany przez firmę ViewSonic bezprzewodowy wyświetlacz LCD. Umożliwi on korzystanie z komputera (lub oglądanie programu TV) w całym domu, bez konieczności "ciągnięcia" za sobą przewodów.

"Naszym zamiarem jest, by to informacja podążała za użytkownikiem, a nie użytkownik za nią. Wszystko jedno, z którego domowego urządzenia korzystasz - znajdziesz w nim potrzebne w danej chwili dane" - tłumaczy Bill Gates. Oczywiście, centrum owego multimedialnego domostwa wciąż pozostanie komputer PC.

Kolejną nowością jest technologia Freestyle, która umożliwi zdalne sterowanie (za pomocą specjalnego pilota) komputerem, wyposażonym w system operacyjny Windows XP. Ma to znacznie ułatwić korzystanie z multimedialnych narzędzi zaimplementowanych w systemie, np. odtwarzanie plików audio czy wideo zapisanych na dysku komputera za pośrednictwem dowolnego domowego odtwarzacza (w zamyśle Microsoftu - tego, który znajduje się akurat najbliżej użytkownika).

Bill Gates zapowiedział, że prezentowane na targach nowości Microsoftu trafią na rynek w ciągu najbliższego roku.


Zobacz również