"Cyfrowy ekosystem" bez Apple

Czołowe studia filmowe z Hollywood chcą odebrać firmie Apple palmę pierwszeństwa w branży cyfrowej dystrybucji treści multimedialnych. Koncern Steve'a Jobsa dzięki internetowemu sklepowi iTunes Store jest w tej dziedzinie światowym hegemonem, ale powstałe właśnie konsorcjum skupiające wytwórnie filmowe, dystrybutorów i wytwórców elektroniki chce ten stan rzeczy zmienić. W równym stopniu, co współzawodnictwo z Apple, celem DECE jest jednak także ograniczenie piractwa filmowo-fonograficznego.

Digital Entertainment Content Ecosystem (DECE) chce wypracować platformę dostarczania treści multimedialnych, która, chociaż oparta na systemie "zapłać i pobierz", byłaby porównywalna z zakupem płyty DVD. W skład DECE wchodzą studia Warner Bros. Entertainment, Fox Entertainment Group, NBC Universal, Sony, Paramount Pictures i Comcast Corp, dystrybutor - Best Buy oraz giganci rynku IT, tacy jak Microsoft, Hewlett-Packard, Cisco, Philips, Toshiba oraz Verisign. Znamienne, iż wśród reprezentantów Hollywood nie ma studia Walt Disney Co., blisko współpracującego z koncernem z Cupertino.

Spółki zaangażowane w przedsięwzięcie wyznaczyły sobie kilka priorytetów:

- interoperacyjność. Usługi i produkty firm uczestników porozumienia będą ze sobą zgodne, np. odcinek serialu telewizyjnego będzie można z równą łatwością obejrzeć na odtwarzaczu Microsoft Zune, jak i w telewizorze Philips.

- swoboda użytkowania: użytkownik będzie mógł kopiować (nagrywać na płycie) wideo nieograniczoną liczbę razy

- użytkownik nie będzie musiał nawet przechowywać kopii u siebie - jeśli sobie zażyczy, będzie mógł skorzystać ze specjalnej "skrytki" na serwerze firmy, skąd zakupiony przez niego plik będzie przesyłany strumieniowo

- DECE stworzy otwarte standardy, z pomocą których firmy uczestniczące w konsorcjum będą (jeśli zechcą) świadczyć swoje usługi.

DECE zamierza przedstawić bardziej szczegółowy plan działań w czasie najbliższych targów Consumers Electronics Show (odbędą się one w styczniu 2009 r. w Las Vegas). Wtedy też poznamy oficjalne logo konsorcjum oraz być może poznamy kolejne firmy, zgłaszające chęć uczestnictwa w konsorcjum.

Pomysłodawcą powstania DECE jest Mitch Singer, dyrektor ds. technologii w Sony Pictures - prace nad jej powstaniem zapoczątkował już w 2002 r., zaś w 2006 r. rozpoczęły się rozmowy z innymi koncernami.

Więcej informacji: Hollywood Reporter


Zobacz również