Cyfrowy klaps

FCP ma wiele efektów specjalnych, wspiera najróżniejsze plug-iny, jak choćby Adobe After Effects, i ma specjalną funkcję do tworzenia skryptów. Ta ostatnia, nazwana FXBuilder, pozwala dzielić zapamiętane efekty pomiędzy różne projekty i użytkowników, do prawdziwej pracy wymaga jednak przyzwoitego środowiska graficznego.

FCP wydaje nam się więcej niż ciekawą propozycją. Na pewno nie jest przeciętny, ma wszystko, czego można wymagać od programu edycji wideo, a poza tym wprowadzono wiele nowatorskich rozwiązań. FCP powinien pojawić się w sprzedaży pod koniec grudnia. Cena, wynosząca w USA 999 USD, jeszcze nie jest ustalona.

DV Master Pro z Speed Razor DV 4.7

Positive Charge

tel. (022) 6329732

www.positivecharge.com.pl

Cena: 6570 DM

DV Master Pro zachowuje oryginalny format cyfrowego wideo, jednak największe przyspieszenie pracy systemu wynika z doskonałej współpracy z dołączonym sprzętem. Oznacza to, iż w każdej chwili, podczas wyłapywania klatek czy edycji możesz na bieżąco oglądać ostateczny efekt - pełnoekranowy w czasie rzeczywistym. Nie jest to może tak niezbędne, jak wygląda na pierwszy rzut oka, lecz może pomóc ci w sytuacji, gdy stwierdzasz, że za chwilę mija termin umówiony z uciążliwie dociekliwym i punktualnym klientem. Dołączona do oprogramowania i karty przejściówka zapewnia zgodność z analogowym formatem audio i wideo oraz pozwala nagrywać z formatów S-VHS lub Hi-8.

DV Master Pro oferowany jest z wersją 4.7 programu Speed Razor DV, który znacznie przyspiesza obróbkę wideo poprzez optymalizację renderingu i wsparcie wieloprocesorowych platform. Testy porównawcze wykazują 50-procentowy wzrost wydajności w renderingu i przejściach w stosunku do poprzedniej, całkiem już zresztą szybkiej, wersji programu. Dodano także nową funkcję podglądu, pozwalającą na bieżąco (w czasie rzeczywistym) sprawdzić działanie wykorzystywanych efektów, warstw, napisów i ścieżek dźwiękowych.

Aplikacja została zaprojektowana z myślą o grafikach i twórcach animacji i jest dość prosta w obsłudze. Speed Razor składa się z trzech głównych okien, które doskonale sprawdzają się przy kompozycji, składowaniu gotowych klipów i elementów kontrolnych. Nawet duże, wielowarstwowe projekty nie sprawiają kłopotu - można mieć dostęp do wszystkich związanych z nimi danych i okien, nie robiąc bałaganu typowego dla wielu innych okienkowych aplikacji.

Speed Razor bardzo ułatwia pracę z wieloma warstwami, w tej dziedzinie przewyższa konkurencję o głowę. Słowo "Speed" nie jest tu bynajmniej pustym dodatkiem, aplikacja radzi sobie z edycją wielowarstwowych klatek wprost rewelacyjnie.

Podsumowując - program jest bardzo szybki i ma przydatne narzędzia edytorskie, jeśli więc pracujesz w systemie Windows i nie lubisz czekać, jest to coś idealnego na początek.

EditDV 1.6.1 PC/ Mac

Cortland

tel. (022) 8259276

Cena: Mac: ok. 4700 zł (5300 z kartą FireWire), PC: ok. 5250 zł (z kartą FireWire)

EditDV jest solidnym programem, który nie stara się w chwili odpalenia zawładnąć całym pulpitem twojego komputera. Nie jest w stanie, ani nie był zresztą do tego stworzony, obsługiwać wielkoformatowych, złożonych materiałów i kilku sekwencji naraz w projekcie, zawiera jednak wiele funkcji niedostępnych nawet w znacznie droższych programach. Schowek, timeline i okno edycji są tak rozplanowane, że trudno się pogubić - do pracy wystarczy w zupełności jeden monitor.

Poza własną kartą FireWire, dołączoną przez producenta, EditDV wspiera ten standard w maszynach Apple. Aplikacja jest także stosunkowo niedroga i być może różnicę między jej ceną a kosztem konkurencyjnych programów można przeznaczyć np. na kupno lepszej kamery (pamiętaj: kto marnie zaczyna, marnie kończy). Relatywnie niska cena oczywiście nie oznacza, że EditDV jest kiepskim programem - jest to proste w nauce i obsłudze narzędzie, dobrze radzące sobie w wielu sytuacjach, choć niewystarczające do pracy z bardziej skomplikowanymi projektami.

Na wyróżnienie zasługuje natomiast funkcja do tworzenia napisów. Oferuje bardzo szeroką gamę różnorodnych efektów, w tym możliwość zastosowania animowanego tekstu. Dobrze by było, gdyby pozostałe opisywane przez nas programy także wzbogacono w tak przydatne funkcje.

W chwili pisania tego artykułu wersje programu na oba systemy operacyjne (Mac i Windows) były nieco niestabilne. Powinno się to zmienić w wersji 2.0 z lepiej zoptymalizowanym kodem źródłowym.