Cyfrowy klaps

Adobe Premiere 5.1

Wimal

tel. (022) 8579422

www.wimal.waw.pl

Cena: 990 USD

Trudno paść na kolana przed programem, który istnieje od dawna i przez ten czas niczym rewelacyjnym się nie wyróżnił. Z drugiej strony, nie sposób zignorować ponad 200 000 zarejestrowanych użytkowników, którym Adobe Premiere pomógł w wielu projektach. Ostatnia wersja aplikacji oferuje prostsze w użyciu okno timeline, choć - naszym zdaniem - są to jedynie kosmetyczne poprawki, wciąż czekające na gruntowną zmianę. Trudno bowiem dłużej pracować z niewygodnym oknem, które mimo starań Adobe, by upodobnić je do rozwiązań w stylu Avida, po prostu męczy oczy. Także twórcy zainteresowani tworzeniem wielowarstwowych efektów mogą się rozczarować - Premiere 5.1 pozwala wstawiać takie przejścia jedynie pomiędzy ścieżkami wideo. Ograniczona jest także ilość sekwencji Đ do jednej na timeline a obrabianie tym programem większego materiału zakrawa na samobójstwo.

Być może mówi to mniej o programie, a więcej o jego użytkownikach. Dla niektórych oddanych użytkowników Premiere jest dobry na wszystko, choćby konkurencyjny program był szybszy i prostszy w obsłudze. W gruncie rzeczy, czemu nie użyć programu Adobe, skoro wszyscy to robią? Można będzie przynajmniej liczyć na wsparcie licznej rzeszy użytkowników.

Matrox RT2000

www.matrox.com

Matrox RT2000 ma być zestawem umożliwiającym pracę w czasie rzeczywistym nad dwoma strumieniami cyfrowego obrazu przy wsparciu najważniejszych, także profesjonalnych formatów DV. RT2000 oferuje telewizyjnej jakości 3D DVE, możliwość tworzenia 32-bitowej nieskompresowanej animacji w dowolnym cyfrowym formacie DV, dwustrumieniową edycję I-frame 4:2:2 formatu MPEG2, wyjście MPEG2 na DVD, Video-CD oraz aplikacje do tworzenia webowych strumieni wideo. Do tego urządzenie obsługuje FireWire (IEEE 1394) i analogowe wyjścia wideo, pozwalające zapisać pracę na klasycznych kasetach.

Do karty wideo dołączono dodatkowe aplikacje, oferujące np. obróbkę w czasie rzeczywistym cyfrowych obrazów jakości telewizyjnej 2D/3D, wygładzanie (antyaliasing) i wysokiej jakości filtry. Adobe Premiere RT umożliwia nielinearną edycję w czasie rzeczywistym, Ulead Cool 3D dodawanie napisów, ACID Music firmy Sonic Foundry, edycję ścieżek dźwiękowych, a DVDit! LE firmy Sonic Solutions zapisywanie efektów pracy na krążkach DVD.

Zapowiadana cena pakietu Matroxa jest szokująco niska jak na możliwości i miejmy nadzieję zatrzęsie rynkiem aplikacji do obróbki DV. Zapowiadany zestaw opiszemy najszybciej jak tylko to będzie możliwe, choć szczerze wątpimy, by aplikacja ta pojawiła się w Polsce szybciej niż w połowie roku.