Cyfrowy kombajn Kodaka

Aparat cyfrowy DC50 produkcji Eastman Kodak, co rzuca się przede wszystkim w oczy, jest urządzeniem o dosyć dużych rozmiarach i wadze. Jak rzadko który z cyfrowych braci, wyposażony jest on w mechaniczną (uruchamianą przyciskiem) funkcję zbliżenia (?zoom" 3:1), a obiektyw dysponuje ogniskową o długości od 37 do 111mm.

Aparat cyfrowy DC50 produkcji Eastman Kodak, co rzuca się przede wszystkim w oczy, jest urządzeniem o dosyć dużych rozmiarach i wadze. Jak rzadko który z cyfrowych braci, wyposażony jest on w mechaniczną (uruchamianą przyciskiem) funkcję zbliżenia (?zoom" 3:1), a obiektyw dysponuje ogniskową o długości od 37 do 111mm.

Aparat Kodaka wykonuje zdjęcia z maksymalną rozdzielczością 756x504 pikseli przy 24-bitowym kolorze (16,7 mln barw). Urządzenie pozwala uzyskiwać zdjęcia w trzech różniących się jakością trybach. Produkt korzysta z wewnętrznej pamięci (1MB), która pozwala zgromadzić odpowiednio: 22 zdjęcia o średniej jakości, 11 zdjęć o dobrej oraz 7 zdjęć maksymalnej jakości. Użytkownicy, którzy nie będą chcieli ograniczyć się do udokumentowania w wakacje tylko 7 ciekawych wydarzeń, mogą dokupić specjalne karty PCMCIA/ATA Type I i II pasujące do gniazda wbudowanego w aparat. Na jednej dodatkowej karcie o pojemności 4 MB można zgromadzić w zależności od rozdzielczości dodatkowo od 28 do 88 zdjęć.

Jak większość aparatów fotograficznych DC50 uzupełniony został o wbudowaną lampę błyskową, która może pracować w trzech trybach (włączona, wyłączona, automatyczna) oraz funkcję macro, która pozwala wykonywać zdjęcia z bliskiej odległości (od 0,5 m.). W pełni zautomatyzowany produkt wyposażony został również w niewielki wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD. Informuje on użytkownika o stopniu naładowania baterii, liczbie zrobionych zdjęć oraz dostępnej do wykorzystania wolnej pamięci. Niezbyt intuicyjny interfejs aparatu pozwala także ustawić takie funkcje jak autofocus, ekspozycja, samowyzwalacz, tryb pracy lampy błyskowej, wybór jakości zdjęcia, zegar, kasowanie zdjęć, zapisywanie na karcie PCMCIA.

Kodak DC50 zasilany jest czterema bateriami AA ale może zostać podłączony również do zewnętrznego źródła zasilania. Komunikację z komputerem PC uzyskuje się za pomocą typowego złącza szeregowego (RS232). Wraz z aparatem fotoamator otrzymuje oprogramowanie PhotoEnhancer oferujące szereg funkcji umożliwiających obrabianie cyfrowych zdjęć oraz konwersję do formatów JPEG, TIFF, BMP, EPSF oraz firmowego - KCD.

Zdjęcia wykonane za pomocą fotograficznego Kodaka były ostre i dość szczegółowe, praktycznie bez efektu pikselizacji. Uzyskane kolory dobrze odzwierciedlały rzeczywiste barwy i były odpowiednio nasycone. Aparat niezbyt dobrze sprawował się podczas robienia zdjęć przy sztucznym oświetleniu bez wykorzystania lampy błyskowej (pojawiały się kolorowe cienie). DC50 jest wygodnym aparatem przeznaczonym raczej dla bardziej wymagających użytkowników, dla których rozmiary aparatu nie stanowią problemu, a ważna jest przede wszystkim dobra jakość zdjęć oraz możliwość rozbudowy pamięci.

cyfrowy: Kodak DC50

Producent: Eastman Kodak Co.

Wymagania systemowe: komputer zgodny z IBM PC min 386, 6 MB RAM, złącze RS232, Windows 3.1x, 95, MS-DOS 3.3 lub Apple Macintosh II, 6 MB RAM, min. 7.1.

Dystrybucja: Maxcom Computer Polska, tel/fax: (022) 49 41 60, 48 18 76

Cena: 2502 DEM, karty PC Card 4 MB - 514 PLN (bez VAT)

Strona WWW Kodak DC50: http://www.kodak.com/daiHome/DC50R