Cyfrowy następca walkmana

Koncern Sony oficjalnie zaprezentował dziś urządzenie kreowane na następcę jednego z największych przebojów rynkowych w historii firmy - walkmana. Nowy produkt, przenośny odtwarzacz plików audio NW-HD1 (network walkman), wyposażony jest we wbudowany twardy dysk o pojemności 20 GB. Przedstawiciele Sony mówią, że atutem urządzenia jest cena - NW-HD1 ma być tańszy od konkurencyjnego iPoda firmy Apple.

NW-HD1 trafi do sprzedaży dokładnie w 25 lat po premierze pierwszego, kasetowego walkmana Sony (do tej pory koncern sprzedał na całym świecie ok. 340 mln różnych wersji walkmana - wliczając w to odtwarzacze CD i Minidisc).

Cyfrowy następca walkmana

Sony NW-HD1 - następca walkmana

Na dysku nowego odtwarzacza będzie można zapisać do 13 tys. plików audio w formacie ATRAC3 (Adaptive Transform Acoustic Coding for MiniDisc 3) - konkurencyjny iPod, wyposażony w taki sam dysk (korzystający z formatu AAC), umożliwia zmagazynowanie ok. 10 tys. utworów. Przedstawiciele Sony tłumaczą, że osiągnięcie takiego wyniku możliwe było dzięki zastosowaniu nowatorskich metod kompresji dźwięku.

Dodatkowym atutem NW-HD1 będzie cena - urządzenie poza Japonią sprzedawane będzie za mniej niż 400 USD (dokładnej ceny na razie nie podano). iPod z dyskiem o pojemności 20 GB kosztuje 499 USD. "Sony stosuje te same dyski w wielu różnych urządzeniach - zamawiając ich dużo, korzysta ze znacznych rabatów. To pozwoliło na wyraźne obniżenie ceny" - tłumaczy analityk Richard Dougherty, z firmy Envisioneering Group of Seaford, cytowany przez Reutersa. Niewykluczone jest także, że urządzenie może w kolejnych miesiącach jeszcze stanieć. Nowy walkman Sony trafi do sprzedaży w Japonii 10 lipca, w połowie sierpnia znajdzie się w amerykańskich sklepach, zaś europejskim klientom przyjdzie na niego poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Więcej informacji:

http://www.sonystyle.com